Četvrtak, 28. ožujka 2024.

Mislila je da ulaže u kriptovalute, a hakeri joj uzeli više stotina tisuća kuna

Nakon prijave je putem telefona i aplikacije za komunikaciju zaprimila više telefonskih poziva od nepoznatih osoba koje su je navele da instalira određenu aplikaciju na svom računalu, a čime im je omogućila pristup svom računalu

- Oglas -

Policijski službenici Policijske uprave međimurske zaprimili su kaznenu prijavu od ženske osobe s područja Međimurske županije, zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Računalna prijevara.

Naime, oštećena je početkom rujna 2021. godine pronašla oglas kojim se poziva na investiranje u kripto valuti uz zajamčenu dobit. Potom se je javila na oglas tako da je slijedeći internetsku poveznicu ispunila obrazac u kojem je navela svoje osobne i druge podatke, izvijestila je međimurska policija.

Nakon prijave je putem telefona i aplikacije za komunikaciju zaprimila više telefonskih poziva od nepoznatih osoba koje su je navele da instalira određenu aplikaciju na svom računalu, a čime im je omogućila pristup svom računalu.

- Oglas -

Potom je putem Internet bankarstva izvršila nekoliko transakcija u cilju kupnje kripto valute. Materijalna šteta procjenjuje se na više stotina tisuća kuna.

Protiv počinitelja podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.

Policijska uprava međimurska upozorava građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtve investicijskih prijevara. Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac.

Što vam uvijek mora biti sumnjivo:

• obećanja o brzoj zaradi novca bez posla,
• poruke u kojima se nudi laka zarada,
• molbe za manjim donacijama ili neki drugi načini traženja novčane pomoći,
• traženje osobnih podataka (preslika ili fotografija osobne iskaznice, bankovne kartice, PIN ili CVV broj),
• molba da kliknete određeni link i spojite se na određeni servis gdje su uglavnom kreirane lažne stranice za plaćanje – primjer tipičnog phishing e-maila,
• nepersonalizirane poruke i poruke s očiglednim pravopisnim i gramatičkim greškama,
• poruke koje pozivaju na hitno poduzimanje neke radnje

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti