Atletski klub Koprivnica osnovan je 1976. godine, a u posljednjih desetak godina klub raste iz godinu u godinu, i rezultatski, i po broju članova.
Prošla 2023. godina bila je rezultatski najbolja u povijesti kluba po broju osvojenih medalja i plasmanu kluba na 15. mjesto od 97 klubova u Hrvatskoj.
O radu i aktualnostima Atletskoga kluba Koprivnica razgovarali smo s trenerom Daliborom Kišom i predsjednikom Draženom Mikulecom.
– Trenutačno imamo više od 100 aktivnih članova. Zainteresiranost djece i mladih je vrlo dobra i tu nema većih problema. Veći problem je u nedostatku termina u dvorani, jer nam kronično nedostaje mjesta preko zime, tako da na nekim treninzima imamo i po 70-ak djece u jednom terminu u četiri trenažne grupe – rekao je trener Dalibor Kiš.
Koliko često se održavaju treninzi i kako komentirate uvjete u kojima radite?
– Treninzi se održavaju tijekom cijele godine. U zimskom periodu treninzi se održavaju u dvorani ‘Vinko Zember’ zavisno od broja termina koje dobijemo u dvorani, dok se u preostalom dijelu godine održavaju svaki radni dan zavisno od dobne skupine na novom školskom igralištu iza srednje škole gdje je postavljena nova tartan podloga. Zimi kada nam vremenski uvjeti dopuste treniramo i na stazi školskog igrališta.
Uvjeti nisu najbolji jer još uvijek nemamo pravu atletsku stazu i sva borilišta koja uz nju idu, a sada ih nemamo; bacalište za koplje, disk i kladivo, te skok s motkom. Izgradnjom atletskog stadiona dobili bi uvjete za kvalitetan trening, a to bi nam omogućilo i postizanje boljih rezultata na natjecanjima – naglašava Kiš.
Koja je dobrobit treniranja atletike? Koliko doprinosi zdravlju djece i mladih?
– Dobrobit treniranja atletike je višestruka. Sve ono što naučite u atletici možete primijeniti u svim drugim sportovima, od trčanja, skokova, bacanja, pa do snage i moći, odnosno dobre kondicijske pripreme sportaša. Atletika je jedan od tri bazična sporta koji pridonosi zdravlju djece, mladih i odraslih ljudi. Atletika daje veliki doprinos fizičkom i mentalnom zdravlju djece. Uz sve to omogućava djeci i mladima da se druže u realnom svijetu, da budu manje za mobitelima, računalima i pred televizorima – objasnio je trener Kiš.
Koje biste uspjehe vaših članova posebno istaknuli?
– Veći uspjesi se događaju konstantno kod pojedinaca koji jako napreduju. Imamo nekolicinu djece koja će za koju godinu biti nositelji rezultata u klubu. Prošle 2023. godine smo na Prvenstvu Hrvatske za kadete i kadetkinje, te mlađe kadete i mlađe kadetkinje u dva dana natjecanja osvojili osam medalja. To je ogroman uspjeh za klub bez atletske staze, a iza sebe smo ostavili mnogo klubova s atletskom stazom. Valja spomenuti i državni rekord Tije Požgaj na 2.000 m u brzom hodanju i nastup Luke Kvaternika za kadetsku reprezentaciju RH u štafeti 4×300 m. Ponosni smo na mnoga natjecanja, najviše na ona na kojima djeca daju sve od sebe i ruše osobne rekorde – kaže Kiš.
Što nam možete reći o projektu ‘Nova staza nova nada’?
– Projekt ‘Nova staza nova nada’ je pokrenut u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta. Naime, klub je prošao na natječaju ministarstva. Radi se o projektu koji traje čitavu ovu godinu i cilj mu je okupiti što više ljudi od 7 do 77 godina koji će doći na trening, vidjeti kako radimo, što radimo, educirati se i nadamo se početi se baviti sportom i trčanjem. Projekt financira Ministarstvo turizma i sporta s 80 posto sredstava, dok AK Koprivnica sudjeluje s 20 posto. Cilj projekta je animacija djece i odraslih za bavljenje sportom i atletikom i nabava strunjače za skok u uvis koja je postavljena na novom igralištu srednje škole u Koprivnici. Projekt je pri kraju, a dosadašnji efekti su izvanredni, ogroman broj djece i odraslih je ušao i sudjelovao u projektu, a velika većina je i ostala u klubu – zadovoljno će Dalibor Kiš.
Ima li klub podršku Grada Koprivnice i Koprivničko-križevačka županije?
– Klub ima veliku podršku Grada Koprivnice preko Zajednice športskih udruga Grada Koprivnice, a i Koprivničko-križevačke županije u svom radu. To se i vidjelo kod zadnje utrke za Dan Grada kad se odazvao rekordan broj natjecatelja.
Ima li nekih programa koje niste uspjeli realizirati, a voljeli biste?
– Voljeli bismo da se što prije krene u izgradnju atletskog stadiona, koji bi omogućio uvjete za kvalitetne treninge, a time i postizanje boljih rezultata atletičara u svim dobnim skupinama i disciplinama. Na njemu bi mogli trenirati i rekreativci, te drugi sportski klubovi – zaključio je trener Dalibor Kiš.
Predsjednik Atletskog kluba Koprivnica Dražen Mikulec osvrnuo se na problematiku stručnog kadra.
– U AK Koprivnica trenutačno imamo pet trenera koji su raspoređeni po dobnim kategorijama i disciplinama. To nije dovoljno za kvalitetniju organizaciju treninga za postojeći broj članova kluba. Problem je da se treneri teško odlučuju za treniranje atletike jer postoje ‘atraktivniji’ sportovi u kojima su mnogo veće naknade za trenere. Klubovi u većim gradovima imaju atletske stadione, veći broj članova i trenera, kao i sponzore, tako da su tamo i bolji uvjeti za treniranje i postizanje dobrih rezultata – napominje predsjednik Mikulec.
Uvijek se spominju nedovoljno dobri uvjeti za treniranje, kakva su vaša očekivanja u narednom razdoblju? Hoće li se zaista na Cerinama graditi atletski ili nogometno/atletski stadion? Hoće li onda svi problemi za vas biti riješeni?
– Cerine su prema urbanističkom planu jedina sportsko-rekreacijska zona u gradu Koprivnici, pa je za pretpostaviti da će se tamo u budućnosti izgraditi atletski ili nogometno/atletski stadion. Kada će se to dogoditi zavisi od odluke Grada Koprivnice. Normalno da bismo željeli da to bude što prije. S obzirom na to da 2026. godine klub slavi 50 godina od osnutka, bilo bi lijepo kada bismo tu obljetnicu mogli proslaviti na novom atletskom stadionu organizacijom atletskog natjecanja.
Izgradnjom atletskog stadiona s osam staza duljine 400 m, te svim potrebnim borilištima za skokove i bacanja, na samom stadionu i izvan njega, osigurali bi se uvjeti kakve i drugi klubovi imaju već godinama. Ukoliko bi se ispod tribina stadiona izgradila tartan staza dužine 60 metara, teretana i prostorije koje bi klub dobio na korištenje, te spremišta za opremu i rekvizite, mogli bismo reći da bi tada bili riješeni svi problemi za kvalitetno treniranje atletike u našem gradu – objasnio je Mikulec.
Nedavno ste postali predsjednik kluba. Kako ste se odlučili za taj izazov, koji su vaši osobni planovi i ciljevi s klubom?
– Nakon dugogodišnjeg dobrog vođenja kluba bivše predsjednice Sonje Rušak, došlo je do određenog zasićenja te je bilo očito da je potrebna neka promjena. Krajem listopada sazvana je izborna skupština kluba i odlučio sam se kandidirati. Na skupštini sam dobio podršku članstva za vođenje kluba naredne četiri godine. Nema tu osobnih planova, prije svega je tu klub i svi planovi i ciljevi su vezani za budućnost kluba. Potrebno je organizacijski podići klub, uključiti u rad kluba nove trenere kako bismo mogli omogućiti kvalitetnije treninge sadašnjim i budućim atletičarima. Na taj način bi se stvorili uvjeti za povećanje broja članova kluba u atletskoj školi, ali i u seniorskoj i veteranskoj kategoriji, te rekreativaca.
Motivacija za rad u klubu je došla nakon što su u klubu počele trenirati obje kćerke i supruga. Kćerke su u atletskoj školi, a supruga se bavi rekreativnim trčanjem. I sam sam u školskim danima trenirao atletiku nekoliko godina dok nisam ozlijedio gležanj. Nakon toga se nažalost nisam vratio atletici sve dok starija kćerka nije počela trenirati. Tada sam se uključio u rad kluba najprije pomažući pri organizaciji utrka. Uvidio sam da za potrebe suđenja na utrkama koje organiziramo moramo zvati atletske suce iz drugih mjesta pa sam potaknuo još neke roditelje te smo otišli na tečaj za atletske suce. Iz toga je proizašlo desetak novih atletskih sudaca u gradu Koprivnici, te sada možemo sami odraditi suđenje za većinu utrka koje organiziramo – zaključio je Dražen Mikulec, predsjednik Atletskog kluba Koprivnica.
Evo i što su nam rekli mladi koprivnički atletičari:
TIJA: Atletiku sam izabrala zato što me ispunjava, jer ju volim i jer mi se činila kao pravi sport za mene. Doživljavam ju kao zahtjevan sport za koji treba izdržljivost, snaga i brzina. Veselim se svakom natjecanju i treningu. Natjecanja su prilika da pokažem svoj trud, a treninzi me pripremaju za ta sva natjecanja. Moji najveći ciljevi su ulazak u reprezentaciju Hrvatske i jednog dana sudjelovati na svjetskom prvenstvu.
MATEJ: Atletiku sam izabrao jer je moja sestra počela prije mene, pa sam i ja tako krenuo i shvatio da je to jako zabavan sport. Doživljavam je kao i školu; što se više trudim to su bolji rezultati. Osobito se veselim natjecanjima i treninzima zbog druženja s prijateljima i natjecanju s njima. Moj najveći cilj je na svakom natjecanju biti što bolji, kud god me to dovelo.
KARLA: Izabrala sam atletiku zato što od malih nogu obožavam trčati, a i tata mi se kao mali bavio atletikom pa mi se činilo zanimljivo i htjela sam probati. Atletiku doživljavam kao jedan zanimljiv i poučan sport. Ima mnogo disciplina koje možeš isprobati i u kojima se možeš natjecati. A poučan jer mislim da te nauči nekim životnim lekcijama, na primjer kada neku utrku istrčiš malo slabije, ne smiješ posustati i to ti mora dati još dodatan vjetar u leđa. Veselim se treninzima jer svaki dan mogu naučiti nešto novo i postati sve bolja. Isto tako i natjecanjima, jer ona u stvari i pokazuju koliko si napredovao, koliko si se trudio i slušao trenere. Jedan od ciljeva mi je uspjeti na državnim prvenstvima. Također mi je cilj i želja uspjeti na europskim i svjetskim natjecanjima, a danas sutra možda i na kojim Olimpijskim igrama.
Foto: Dominik Betti
*Ovaj članak donosimo u sklopu projekta ‘Klikaj za bolju budućnost djece i mladih’ koji je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija