Srijeda, 16. srpnja 2025.

FOTO-VIDEO Muzej Podravine u Virju čuva neke od najvrjednijih slika naivne umjetnosti

Slike naivnih umjetnika donacija je kolekcionara umjetnina Luke Bašića, koji s Podravinom nema direktne poveznice, budući da se radi o rođenom Slavoncu s adresom u Beču u Austriji, osim ljubavi prema naivnoj umjetnosti

- Oglas -

Šest mjeseci nakon svečanog otvorenja, Muzej Podravine u Virju nastavlja s radom u istom duhu kojim je i započeo: tiho, predano i lokalno ponosno. Ovaj prvi muzej takve vrste u regiji, koji je vrata otvorio za jubilarne 20. Noći muzeja, trenutačno funkcionira kao galerijski prostor u kojem se nalazi oko 200 djela naivne umjetnosti — dar Luke Bašića, poduzetnika i kolekcionara s osebujnom životnom pričom.

Galerija Margarete Meissner-Bašić i Luke Bašića
Foto: Krešo Puklavec

Galerija nosi ime Margarete Meissner-Bašić i Luke Bašića te okuplja radove velikana hrvatske naive poput Ivana i Josipa Generalića, Franje Mraza, ali i Ivana Rabuzina uz druge umjetnike. I dalje je riječ o jedinstvenoj i vrijednoj zbirci koja svakog mjeseca privlači oko stotinu posjetitelja — mahom znatiželjnika, entuzijasta i ljubitelja tradicionalne likovne poetike.

Virje i dalje čuva svoj kulturni kapital

- Oglas -

Kako je na otvorenju istaknuo Nikola Cik, direktor Turističke zajednice područja Središnja Podravina, ujedno i privremeni kustos Muzeja, ovim je projektom ‘ispravljena povijesna nepravda’ jer je Podravina do tada bila jedina regija s bogatim kulturnim identitetom koja nije imala vlastiti muzej.

– Cijela priča oko Muzeja Podravine krenula je oko obnove same zgrade nekadašnjeg Zavičajnog muzeja Virje, u sklopu koje djeluje i Narodna knjižnica. Zavičajni muzej nije “preživio” godine nakon osamostaljenja i kao institucija je ugašen. Osnovana je nova baštinska ustanova na temelju novog zavičajnog muzeja u Virju koja ima i dugu tradiciju, izdavačku djelatnost. Većina regija u Hrvatskoj ima svoje muzeje, postoje i muzeji Međimurja, Turopolja, Slavonije, a Podravina nije imala – istaknuo je Nikola Cik.

Nikola Cik
Nikola Cik // Foto: Krešo Puklavec

U Općini Virje su željeli da navedeno zdanje na Trgu Stjepana Radića broj 1, u samom centru mjesta, krene u obnovu te da nastavi djelovati u području kulture. U prizemlju djeluje knjižnica, a na katu bi se tako revitalizirao prostor za galeriju te za muzej. Slike naivnih umjetnika donacija je kolekcionara umjetnina Luke Bašića, koji s Podravinom nema direktne poveznice, budući da se radi o rođenom Slavoncu s adresom u Beču u Austriji, osim ljubavi prema naivnoj umjetnosti.

– Oni su se s naivom upoznali u “zlatno doba” njezine popularnosti, kada su upoznali i pojedine umjetnike s kojima su ostali u kontaktu. Tu je najviše utjecalo prijateljstvo s pokojnim Milanom Generalićem iz Hlebina, i zahvaljujući toj poveznici oni su se odlučili na ovako plemenitu gestu, a to je svoju kolekciju pokloniti javnosti – ispričao je Cik, otkrivši zapravo odakle ime galeriji u Virju, nazvana njima u čast.

Neke od najvrjednijih slika naive, za neke se vjerovalo da su izgubljene

- Oglas -

Tako se u Muzeju Podravine mogu naći neka od zaista najvrjednijih djela naive, ali i neke slike za koje se smatralo da su davno izgubljene. Posebna vrijednost je ta da se u Virju mogu na jednom mjestu vidjeti djela slikara iz prve i druge generacije naivnog slikarstva, napominje Cik.

– Od Mirka Viriusa, Ivana Generalića i Franje Mraza, koji sačinjavaju prvu generaciju i neki od njih su predstavljeni sa zaista puno slika. Primjerice, od Franje Mraza imamo čak 10 slika, što je možda i najveći broj njegovih slika izloženih na jednom mjestu. Kad dođete ovdje bilo da ste posjetitelj ili povjesničar umjetnosti, možete dobiti jednu jasniju predodžbu o njima – kazuje Cik.

Galerija Margarete Meissner-Bašić i Luke Bašića
Foto: Krešo Puklavec

Osim spomenutih, u Galeriji se mogu razgledati slike i Dragana Gažija, Ivana Večenaja, Mije Kovačića, Martina Kopričanca, Branka Lovaka, već spomenutog Milana Generalića, Ivana Lackovića Croate, ali i Ivana Rabuzina do nekih drugih.

– Na otvorenju smo imali zaista veliki broj posjetitelja, a prema evidenciji posjetitelja od tada možemo reći kako u prosjeku imamo stotinjak posjetitelja mjesečno iz svih dijelova Hrvatske. Dolaze nam i učenici osnovnih škola, udruga koje nam organizirano dođu pa do pojedinaca koji se zanimaju za naivu i od kojih dobivamo povratne informacije o važnosti ovoga mjesta. Možemo reći da je ova Galerija uz bok najvažnijim institucijama gdje se čuvaju i gdje su izložena djela naivnih majstora. To je činjenica i tako smo se pozicionirali na umjetničkoj karti Hrvatske, pa i Europi – pojašnjava Cik.

Mjesečno ih posjeti stotinjak zainteresiranih

Galerija je otvorena po najavi, a iz Muzeja će je rado otvoriti svakome zainteresiranom pa i uz stručno vodstvo. Ulazak je još uvijek besplatan i zasad su zadovoljni posjetom, s obzirom na to da se radi o novootvorenoj ustanovi. Ono što valja napomenuti, Muzej Podravine s ovom Galerije Margarete Meissner-Bašić i Luke Bašića nije konkurencija ostalim galerijama naivne umjetnosti koje djeluju u Podravini, već mjesto spajanja.

– Ovdje možete dobiti informacije i o drugim galerijama. Primjerice, ako je netko više zainteresiran za radove Ivana Večenaja, dobit će informaciju za njegovu Galeriju u Goli. Isto vrijedi i za privatne zbirke i druge galerije, primjerice u Hlebinama ili u druga mjesta. I zato mi je posebno drago da je ovdašnja muzejska djelatnost krenula upravo s naivom – zaključuje Cik.

Također, riječ je o vrijednoj riznici i za samu struku, pa se s pravom može pretpostaviti da će svaki povjesničar umjetnosti koji se odluči baviti naivnom umjetnošću ili opusom nekog od izloženih autora — prije ili kasnije morati doći u Virje. Kako nam je i ekskluzivno otkrio Nikola Cik, u pripremi je i monografija ove zbirke, koja će izaći najesen.

Nikola Cik
Nikola Cik // Foto: Krešo Puklavec

– Zbirka ima oko 200 djela i priredit ćemo jednu veliku monografiju gdje će biti zastupljeni svi autori i djela koja su izložena kod nas, uz stručnu obradu – najavio je Cik.

Naivna umjetnost je ipak brend cijele Podravine, a Virje je na ovaj način postalo još jedno središte za njezinu promociju. Naivna umjetnost je, kako je za kraj rekao Nikola Cik, bezvremenska, a dosadašnje iskustvo, posjećenost i povratne informacije kazuju kako prostor ima budućnost.

FOTO-VIDEO: Krešo Puklavec

Video možete pogledati OVDJE.

[FOTO-VIDEO] NOĆ MUZEJA U Virju otvoren prvi Muzej Podravine

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti