U utorak je u restoranu Štagelj u Koprivnici održana 23. Županijska izložba vina Koprivničko-križevačke županije, koja je još jednom okupila brojne vinare, enologe, ugledne goste i ljubitelje vina iz cijele regije.
Bijeli pinot OPG-a Ksenije Topolovčan s Veselog Brega u Kloštru Podravskom osvojilo je glavnu nagradu – proglašeno je ovogodišnjim Županovim vinom.
Ovo današnje druženje prilika je da se, osim što se okupljaju domaći vinari i promovira vinarstvo i vinogradarstvo podravsko-prigorskog kraja, podsjeti kako se imamo čime i ponositi, istaknuo je u svom uvodnom govoru župan Tomislav Golubić.
– Više se ne priča o tome koje vino valja, a koje ne valja. Od 31 uzorka vina, koja su pristigla na ovogodišnju izložbu, više se ne priča o kiselišima, povjerenstvo za ocjenu je imala težak posao, i neka je. Nadam se da će im iduće godine biti još teže – istaknuo je župan Golubić.
Priznanja su dobili još Obrt za proizvodnju i usluge vl. Matej Šipek za chardonnay 2024., Vinarija Kostanjevec za osvojenu srebrnu diplomu za sauvignon i graševinu 2024., Vina Bužić za srebrnu diplomu za muškat žuti, Korenko za srebrnu medalju za sauvignon 2024. i graševinu 2024. OPG Ksenije Topolovčan za muškat žuti 2024., Vina Jušta za srebrnu diplomu za graševinu i solaris muškatni te Vinarija Cvekan za osvojenu Srebrnu diplomu chardonnay 2024 te zlatnu diplomu za graševinu i silvanac zeleni.
Nagradu za Županovo vino primio je Ivan Topolovčan koji se proizvodnjom vina bavi dugi niz godina, a istu je nagradu dobio prije 15 godina.
– Redovito dobivamo zlatne nagrade i medalje, a zapaženi smo i na Decanteru gdje smo svojedobno dobili i visoko srebro. Zaista je to jedan veliki ponos, pa i ovo Županovo vino primiti ponovno nakon 15 godina – zaključuje Topolovčan.
Sam župan ne krije zadovoljstvo ovogodišnjim izborom.
– Jako sam zadovoljan, općenito ovogodišnjim prijavama, povjerenstvo je napravilo odličan posao, odabrali su vrhunsko vino koje će s ponosom nositi titulu Županovog vina – zaključio je župan Golubić.
FOTO-VIDEO: Krešo Puklavec