Pred nama su lokalni izbori, a Ivan Sabolić (SDP) ide po svoj četvrti mandat na čelu Općine Legrad.
Gospodine načelniče, već tri puta ste dobili povjerenje birača na lokalnim izborima. Što Vas motivira da se kandidirate i za četvrti mandat?
Prije 12 godina izabran sam prvi put za načelnika i od onda se mnogo toga promijenilo. Naravno, na pozitivno. Saniran je dug, uvedeno je transparentno upravljanje Općinom, započeli smo i završili više od 40 EU projekata, a za desetak novih pripremili smo dokumentaciju. Iako sam u ovom mandatu bio teško bolestan i predomišljao se oko kandidature, na nagovor investitora i mještana odlučio sam završiti posao. Prvenstveno, radi se o geotermalnom projektu, za koji će biti izdane dozvole do proljeća 2026. godine, dobivanju građevinske i početku gradnje kanalizacije i uvođenju optičkog interneta za što veći imamo spreman projekt.
Spomenuli ste da se realizirali preko 40 EU projekata, koji su to projekti i imate li neke za budućnost?
Da, odrađeno je puno projekata. Zahvaljujući vrlo ažurnim djelatnicima Općine i dobroj suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom PORA-om. Upravo se sadašnji župan hvali da je do sada na području općine Legrad pripremljeno projekata u vrijednosti od 12.460.000,00 eura. Sve su to projekti koje sam osobno inicirao, a vrijedne djelatnice Općine i PORA-e pripremale. Iskreno, zaboravio sam da smo došli do toga iznosa, a ako na to nadodamo i projekte iz nacionalnih fondova onda prelazimo brojku od 15 milijuna eura. Među njima možemo spomenuti cestu Mali Pažut, šetnicu, cestu Mali Pažut, sanitarni čvor na Šoderici, mrtvačnicu Mali Otok, teniske terene, reciklažno dvorište, sanaciju odlagališta Gradišće, vrtić i mnoge druge. Ponosni smo što smo za projekt “Promicanje održivog razvoja prirodne baštine Općine Legrad” osvojili drugu nagradu za najbolji EU projekt. Za buduće razdoblje imamo pripremljene slijedeće projekte: vatrogasne domove u Legradu i Velikom Otoku, hostel, biciklističke staze prema Halaš Čardi i stazu od Peski u Velikom Otoku do Selnice Podravske, društveni dom u Legradu, novu tržnicu, reflektore u Sportskom parku, cestu Lazine na Šoderici, uspornike u Zablatju, Malom Otoku i Legradu, dječja igrališta, cestu Kutnjak-Kuzminec. Ima toga još, a to je sve što sam se sada sjetio. Ovo programsko razdoblje Europske unije traje do 2027. godine, a do 2029. godine moraju se završiti projekti započeli do te godine. Nakon toga više neće biti direktno sredstava raspoređenih za Republiku Hrvatsku, već ćemo se natjecati sa svima diljem Europske unije. Zbog toga je potrebna uhodana ekipa koja će taj posao stići odraditi do 2029., a mislim da imam znanje i iskustvo da ovo nabrojano realiziram.
Rekli ste da je izgrađen novi vrtić, imate li listu čekanja?
Ispravljam Vas, nije izgrađen, nego je postojeći dograđen i sada imamo totalno popunjeni kapacitet. U 10 godina došli smo od 18 polaznika do brojke od 62 polaznika te u ovom trenutku nemamo listu čekanja. U slučaju da će nakon upisa nedostajati mjesta, u dogovoru s Općinom Đelekovec, planiramo kratkoročno koristiti njihov stari vrtić, a dugoročno ponovno proširiti postojeći u Legradu. Isto tako, smanjena je cijena vrtića za roditelje te je ona među najmanjima u našoj županiji. Nastavit ćemo je postepeno smanjivati dok vrtić neće biti besplatan.
To su projekti za najmlađe, nudite li nešto za starije?
Do sada smo umirovljenicima isplaćivali božićnice, a u budućnosti namjeravamo podići cenzus, da što više umirovljenika dobije iste. Osigurali smo gerontodomaćice koje svakodnevno posjećuje starije i nemoćne. U budućnosti namjeravamo stari Vatrogasni dom u Malom Otoku pretvoriti u dnevni boravak za starije te u njemu osigurati zabavu, topli obrok te zdravstvenu skrb i dnevni smještaj. Nakon toga, širit ćemo projekt u druga naselja. Vrlo često me pitaju pa kako će starci dolazite do Malog Otoka. I za to imamo rješenje. Već ove godine planiramo nabaviti kombi koji će služiti kao javni prijevoz.
Poznati ste po tome da dajete zemljišta za 13 centi mladim obiteljima. Kako napreduje demografska obnova?
Osim te mjere, imamo i druge mjere kojima omogućujemo da mlade obitelji kupuju kuće, a mi im vraćamo novac za kupoprodajnu cijenu, dajemo novac za materijal i dokumentaciju. Isto tako, prošli smo na natječaju od strane države kao jedna od 79 jedinica lokalne samouprave u kojim će država izgraditi 10 kuća za mlade obitelji. Osim toga, i mi vlastitim sredstvima namjeravamo pripremiti zemljišta s dokumentacijom i kućama. Do sada je te mjere konzumiralo više od 150 mladih osoba te od 2021. godine na području općine imamo više doseljenih nego odseljenih.
S obzirom na sve dosadašnje projekte, kako održavate ravnotežu između velikih investicija i svakodnevnih potreba građana?
Da, nije nam bitna samo infrastruktura jer infrastrukturu bez ljudi nema tko koristiti. Ulažemo u obrazovanje stipendijama za studente i srednjoškolce, dajemo poticaje u turizmu, poljoprivredi, za rušenje objekata, radne materijale za osnovnoškolce, sterilizaciju kućnih ljubimaca, plaćamo članarinu u knjižnici za sve mještane, sufinanciramo dolazak bibliobusa, ogrjev, već spomenute božićnice… Namjeravamo nastaviti tako i dalje, ali uvesti i neke druge poticaje, poput ulaganja u solare i energetsku učinkovitost. Ulažemo u dječja igrališta, pohvaljeni smo da smo među najboljima u održavanju javnih zelenih površina, da smo inovativni i kreativni.
Ovaj mandat bliži se kraju, molim Vas da nam izdvojite događaje koji su ga obilježili?
Bilo je tu lijepih i malo manje lijepih trenutaka, a svakako moramo izdvojiti posjet predsjednika Zorana Milanovića našoj općini povodom proslave 30. godišnjice Općine Legrad. Ružna sjećanja ostaju na poplavu koja je pogodila ovo područje, ali ostaju uspomene i osjećaji ponosa na zajedništvo koje smo imali tih dana u obrani naših domova. Radosni smo bili i prilikom otvaranja zgrade dograđenog dječjeg vrtića, asfaltiranja cesta, obnovi dječjih igrališta, kao i prilikom velikih naših manifestacija poput Malograničnog prijelaza, Ljeta na Šoderici ili EU piknika.
Spomenuli ste poplavu na Šoderici, koju su branili brojni vatrogasci. Kako surađujete s njima i ostalim udrugama?
Iznimno smo ponosni na naše vatrogasce, a i sam sam vatrogasni časnik prve klase te mi je teško govoriti o svojim kolegicama i kolegama. Prema njima imamo posebni senzibilitet i sama poplava na Šoderici i ostalim mjestima financijski je vratila naše četverogodišnje ulaganje u vatrogastvo. Uspjeli smo uz jaku dobru suradnju s vodstvima društva osigurati svima navalna vozila i drugu opremu. Osim vatrogasaca, tu treba pohvaliti i sve naše druge udruge koje su nas također branile u poplavama. Punili su vreće, prevozili pijesak, ljude, pripremali hranu. Zato kažem da sam jako ponosan na zajedništvo koje smo tih dana imali bez obzira na nedaće koje smo imali. Isto tako, dobro surađujem i s drugim udrugama, te smo za njihov trud i rad povećali sredstva u odnosu na prije 10 godina s 42.900 eura na 111.000 eura u ovoj godini.
Što biste biračima poručili za ove izbore.
U nedjelju, 18. svibnja, ponovno biramo ljude koji će ući u predstavničku i izvršnu vlast naše općine. Osim načelnika, biramo i članove Općinskog vijeća, a na našoj listi SDP-a i HNS-a imamo dokazane ljude te pojačanja s novim idejama. Na listi se nalazi pet žena i četiri muškarca, koji zastupaju sva naselja Općine Legrad. Osobno imam ideja, volje i svježine odraditi još jedan mandat kako bih realizirao sve započeto i kako bi naša zajednica i dalje napredovala. Jedini nudimo rješenja za probleme koji muče naše mještane i gledamo unaprijed, u bolju budućnost. Zato birajte provjereno, zato birajte listu broj 3 za Općinsko vijeće i kandidata za načelnika broj 2 – Ivana Sabolića.