Povodom Dana planeta Zemlje (22. travnja) u koprivničkoj Osnovnoj školi Podolice uspješno je realizirana sadnja šume hrane u sklopu Eko vrta koji je dio školskog dvorišta uređenog prema idejnom rješenju Komunalca.
Aktivnost je provedena u suradnji učenika Eko skupina Školski vrt (6.–8. razredi) i Mali vrtlari (3. razredi) s djelatnicima Komunalca.
Vrt je uređen prema principima permakulture, s naglaskom na prirodne odnose među biljkama, poticanje bioraznolikosti i stvaranje samoodrživog sustava.

Zasađene su voćne, bobičaste, začinske i povrtne kulture koje zajedno tvore funkcionalnu cjelinu. Kruška i jabuka privlače oprašivače i doprinose stabilnosti ekosustava, dok ribizl, malina i jagode stvaraju gust biljni sloj koji hrani kukce oprašivače i druge korisne organizme.
Lavanda, ružmarin, kadulja i timijan privlače korisne kukce, ali i prirodno odbijaju dio štetnika, čime štite ostale biljke u vrtu dok kadifica dodatno privlači oprašivače i djeluje kao prirodna zaštita tla od štetnih organizama.
Od povrtnih kultura posađeni su bob i grašak, koji obogaćuju tlo dušikom i poboljšavaju njegovu plodnost za ostale biljke u sustavu.
Kroz ovu aktivnost učenici su na praktičan način učili o održivom uzgoju hrane, važnosti oprašivača, međusobnoj povezanosti biljaka i očuvanju prirodnih resursa.
Školski Eko vrt tako postaje živi primjer permakulturnog pristupa u kojem svaka biljka ima svoju ulogu u ravnoteži i zdravlju cijelog sustava.
Foto: Komunalac Koprivnica

















