Ponedjeljak, 29. travnja 2024.

Danas 104. rođendan slavi najdugovječniji hrvatski političar Josip Manolić

Bio je jedan od osnivača HDZ-a, drugi predsjednik Vlade Republike Hrvatske, prvi predsjednik Županijskog doma Hrvatskog sabora te visokopozicionirani pripadnik UDBA-e

- Oglas -

Na današnji dan, 22. ožujka 1920. godine, u Kalinovcu kraj Đurđevca rođen je najdugovječniji hrvatski političar, bivši premijer i jedan od najpoznatijih umirovljenika u Hrvatskoj Josip Manolić. Bio je jedan od osnivača HDZ-a, drugi predsjednik Vlade Republike Hrvatske, prvi predsjednik Županijskog doma Hrvatskog sabora te visokopozicionirani pripadnik UDBA-e.

Josip Manolić, dakle, danas slavi 104. rođendan.

– Dobro je, dobrog je zdravlja – kratko je za 24 sata rekla njegova kći Zrnka. Nije htjela više reći, kao ni je li planirana neka obiteljska proslava povodom njegova rođendana.

- Oglas -

Politikom se počeo baviti dosat rano, kao 19-godišnjak primljen je u Komunističku partiju Jugoslavije gdje je napredovao do mjesta sekretara Okružnog komiteta SKOJ-a za Novu Gradišku. Za vrijeme NDH bio je uhićen od strane ustaških vlasti zbog raspačavanja letaka KPJ, no kazna ga je zaobišla. Nakon toga odlazi u Zagreb gdje je poticao razvoj partizanskog pokreta. Kao partijski agitator komunizma obišao je cijelu Hrvatsku, a naposljetku je kao partijski dužnosnik smješten u Bjelovar, donosi Mirovina.hr.

U listopadu 1944. imenovan je za načelnika OZNE 2 (koja je bila zadužena za unutarnje prijetnje) u Bjelovaru. Godine 1946. ponovno prelazi u Zagreb na mjesto načelnika Odjela za izvršavanje kaznenih sankcija u Sekretarijatu za unutarnje poslove – bio je šef zatvora u komunističkoj Hrvatskoj. Tu dužnost obavljao je do 1963. godine.

U međuvremenu je diplomirao na Pravnom fakultetu u Zagrebu 1960., a iste godine postaje šef Sekretarijata unutarnjih poslova u SFRJ. Pet godina kasnije izabran je u Sabor SRH, a bio je članom Ustavne komisije, predsjednik Zakonodavno-pravne komisije i predsjednik Organizacijsko-političkog odbora.

Za vrijeme Hrvatskog proljeća postaje politički disident i tu zapravo počinje njegova suradnja s Franjom Tuđmanom. Kao rukovoditelj CK Saveza komunista Hrvatske na 20. kongresu 1989. sudjelovao je u donošenju odluke o raspisivanju prvih višestranačkih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj. Jedan je od osnivača HDZ-a na zagrebačkom Jarunu, a 1990. postaje potpredsjednik Predsjedništva Republike Hrvatske. Nakon osamostaljenja se može reći da je bio drugi čovjek u državi, odmah iza Franje Tuđmana. Od 24. kolovoza 1990. do 17. srpnja 1991. obnašao je dužnost predsjednika Vlade RH naslijedivši Stjepana Mesića na toj dužnosti.

Za vrijeme njegovog mandata Sabor je donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, kao i deklaraciju o proglašenju samostalnosti čime je započet proces razdruživanja od Jugoslavije.

- Oglas -

Zbog frakcijskih borbi unutar HDZ-a, zajedno sa Stjepanom Mesićem, Slavkom Degoricijom i drugima napušta stranku 1994. godina, a sljedeće godine osnivaju svoju stranku Hrvatskih nezavisnih demokrata kojoj je bio i predsjednik.

Danas je u mirovini i politikom se više ne bavi. O svojem dugom političkom angažmanu napisao je i memoare – Politika i domovina: Moja borba za suvremenu i socijalnu Hrvatsku.

Josip Manolić je u prosincu prošle godine pozvao svećenika, koji mu je dao sve sakramente te se ispovjedio i dobio odrješenje grijeha.

“Josip Manolić je 21. prosinca, pred sam Božić 2023., na svoj vlastiti zahtjev pri punoj svijesti, o kojoj svjedoče nazočni tom činu, pozvao svećenika, ispovjedio se, pokajao se za svoje grijehe i dobio odrješenje grijeha, što je prvorazredan čin obraćenja i povratka svojim kršćanskim korijenima.

U mladosti je kršten, pričešćen i krizman u sakramentima Katoličke crkve i čini se da je ta klica vjere danas procvjetala punim sjajem. O životu i djelima ili nedjelima Josipa Manolića tijekom njegovih životnih zabluda u „bespućima povijesti“ pisat će netko drugi.

Mi se danas s puno vjere i optimizma u predbožićnom ozračju oslanjamo i vjerujemo u Božje čudo! Obred ispovijedi obavio je monsinjor Zvonimir Sekelj, kanonik Prvostolnog kaptola Zagrebačkog, uz nekoliko svjedoka koji ne žele biti izloženi javnosti. Jedan od najistaknutijih živih pripadnika komunističke vrhuške u Hrvatskoj vratio se vjeri otaca!

Vjerujemo da je ovom obraćenju doprinio i zagovor blaženog Alojzija Stepinca u čijem je progonu i mučenju sudjelovao Josip Manolić. Bogu hvala”, objavila je Facebook stranica Sveti Ivan Pavao II 23. prosinca 2023. godine.

Kada je napunio 102. rođendan njegova kći Zrnka za 24sata rekla je kako ga frustrira to što ne čuje. Slabije i vidi, prebolio je koronavirus.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti