Četvrtak, 25. travnja 2024.

Krunoslav Capak: Ostane li sve na omikronu, situacija će se vrlo brzo početi smirivati

Već imamo neke naznake smanjenja broja hospitalizacija i osoba koje su na respiratoru, istaknuo je Capak

- Oglas -

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak rekao kako bi volio da pandemija ide prema kraju, ali da je virus ‘nestašan po pitanju mutacija’ i da se može dogoditi da se pojavi nova mutacija, kao što se na silaznom kraku četvrtog vala pojavio omikron.

“Takva situacija je uvijek moguća. Međutim, ako sve ostane na omikronu, teoretski gledano, onda će se situacija vrlo brzo početi smirivati jer se omikron jako brzo širi i već imamo neke naznake smanjenja broja hospitalizacija i osoba koje su na respiratoru”, rekao je Capak u Dnevniku HRT-a.

Istaknuo je da će početkom sljedećeg tjedna objaviti preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koje će karantenu smanjiti na sedam dana.

- Oglas -

“Mislimo da imamo i znanstvenu potvrdu, a s druge strane, društveni život ne može se nastaviti s jako velikim brojem aktivno bolesnih osoba i s velikim brojevima osoba u izolaciji pa moramo i to, naravno, imati u vidu, ali osnovno je to što imamo znanstvenih dokaza da možemo i smijemo skratiti karantenu i izolaciju. U tom smjeru idemo”, poručio je.

Također, istaknuo je kako se u Hrvatskoj priznaje i brzi antigenski test za dokaz preboljenja, što za sada u Europi nije slučaj, ali da je Hrvatska već nekoliko puta pismeno reagirala prema Europskoj komisiji da se dozvoli da se i preboljenje dokazuje brzim antigenskim testom.

“Imamo naznake, jako puno zemalja pridružilo nam se u tome i mislim da je zadnji razgovor o tome na Health Security Committeeju bio da je 18 zemalja EU-a za to da se priznaju brzi antigenski testovi, ostali nisu. I mislimo da će to sada ići u tom smjeru i da će se priznati brzi antigenski testovi za dokaz preboljenja. Samo će se oni kućni testovi trebati potvrditi brzim antigenskim testom u sustavu zdravstva i priznat će se kao preboljenje”, rekao je.

EU digitalna covid potvrda od 1. veljače izdavat će se na devet mjeseci, a ne na 12 kao do sada. No u Hrvatskoj covid potvrda vrijedit će kao i prije – godinu dana.

“Što se tiče nacionalnog sustava, mi i dalje priznajemo, kao što smo priznavali i prije, i preboljenje i cijepljenje. Sve ostaje isto. Međutim, mi ne možemo mijenjati pravila Europske unije”, rekao je Capak.

- Oglas -

Pojasnio je da je EU skratio važenje COVID potvrda kod primarnog cijepljenja na 270 dana, što se će odnositi na one koji putuju u inozemstvo, dok je za booster to 365 dana.

“Odnosno, to je sad praktično neograničeno jer još ne znamo koliko će booster trajati, ali mora postojati neka brojka pa se piše 365 dana. Oni koji su ‘boosterirani’, njima je 365 dana, to je samo ograničenje iz administrativnih razloga. Za sada još ne znamo koliko će trajati”, zaključio je.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti