Subota, 20. travnja 2024.

Udruga Meraki iz Kloštra Podravskog uspješno provela projekt ‘DITOSE’

Cilj projekta je razmjena dobre prakse, metoda i alata koji pomažu u procesu zapošljavanja, osobito marginaliziranih skupina kao što su osobe s invaliditetom i intelektualnim teškoćama

- Oglas -

Udruga Meraki iz Kloštra Podravskog bila je domaćin projekta DITOSE – Digital Tools to search employment koji je od 24. do 28. veljače održan u Zagrebu.

Projekt se provodi zajedno s partnerima Oretania CR iz Španjolske, Tavo Europa iz Litve te MIHI for Training and Development iz Latvije.

Cilj projekta je razmjena dobre prakse, metoda i alata koji pomažu u procesu zapošljavanja, osobito marginaliziranih skupina kao što su osobe s invaliditetom i intelektualnim teškoćama. Vodeći dionik u razvoju hrvatskog tržišta rada, posebice u području posredovanja pri zapošljavanju je Zavod za zapošljavanje koji je ugostio u svojim prostorijama sve sudionike projekta te predstavio rad ustanove i njihovo učinkovito posredništvo na tržištu rada s ciljem osiguranja potrebne radne snage, postizanje pune zaposlenosti te ostvarivanja prava za vrijeme nezaposlenosti, uz promicanje partnerskih odnosa s dionicima na tržištu rada.

- Oglas -

Sudionici su imali priliku upoznati se s raznim projektima i aktivnostima HZZ-a, pogotovo s mjerama aktivnog zapošljavanja u 2022. godini, od kojih je najzanimljivija mjera samozapošljavanja. Također, predstavljena im je digitalna platforma „Burza rada“ za traženje posla/radnika. Uz navedenu HZZ-ovu platformu „Burza rada“, sudionicima je predstavljen i portal Posao.hr koji također spaja poslodavce i posloprimce, a koji nudi i pomoć oko kreiranja životopisa te unapređenja poslovnih vještina. Zahvaljujući predstavnici portala Ines Bokun, sudionici su naučili kako napisati i usavršiti svoje životopise te uspješno se predstaviti poslodavcu, što je jedan od najvažnijih koraka za dobivanje posla.

S obzirom na to da su jedna od najteže zapošljivih skupina na tržištu rada osobe s invaliditetom i intelektualnim poteškoćama, sudionici su posjetili i Hrvatski savez udruga osoba s intelektualnim poteškoćama koji okuplja 31 temeljnu udrugu i 40 klubova za osobe s intelektualnim teškoćama s više od 10.000 članova u čiju korist djeluje. Savez okuplja i potiče roditelje, skrbnike i sve građane na izražavanje aktivnosti u korist osoba s intelektualnim teškoćama. Potiče zbrinjavanje, rehabilitaciju, zapošljavanje i socijalno-zdravstvenu zaštitu osoba s IT te ostvarivanje i korištenje njihovih zakonskih prava.

No, da invalidnost nije prepreka za rad, jedan od mnogih primjera je i tvrtka PapirO koju su sudionici također posjetili za vrijeme trajanja projekta, a koja kvalitetno integrira osobe s invaliditetom u procese proizvodnje visoko kvalitetnih proizvoda od papira uz najviše ekološke standarde i standarde sigurnosti. Svi zaposlenici PapirO centra svojim pristupom poslu, uključujući i magistru pedagoginje, radnog instruktora, administrativno osoblje i upravu društva, nastoje svakodnevnim radom opravdati ukazano povjerenje i stvarati daljnje pretpostavke za širenje poslova i daljnje zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Nakon detaljne procjene i opsežne kontrole uvjeta rada, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) i Ministarstvo rada i socijalne skrbi izdali su Rješenje temeljem kojeg smo uvedeni u Knjigu evidencije zaštitnih i integrativnih radionica.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti