Društvo sportske rekreacije Strmec i Pučko otvoreno učilište Novi Marof povodom Dana crvenih haljina organiziraju edukativno predavanje.
“Cilj akcije je podizanje svijesti o moždanom udaru kod žena te pružanje korisnih informacija o prevenciji i prepoznavanju simptoma”, poručili su organizatori.
Predavanje će voditi specijalistica javnog zdravstva Irena Stipešević Rakamarić, specijalizantica obiteljske medicine Nika Benjak i manualni terapeut Hrvoje Šebalj.
“Posjetiteljice i posjetitelji će tijekom predavanja moći saznati sve o primarnoj i sekundarnoj prevenciji moždanog udara, kardiovaskularnoj prevenciji te važnosti zdravog životnog stila, uključujući pravilnu prehranu, tjelovježbu, kontrolu stresa i regulaciju krvnog tlaka, masnoća i šećera u krvi”, istaknula je Irena Stipešević Rakamarić.
Poseban naglasak bit će stavljen na ženski spol, perimenopauzu te mentalne i kognitivne aspekte prevencije.
Osim stručnog dijela, svoje iskustvo podijelit će žene koje su preživjele moždani udar, pružajući tako prisutnima jedinstvenu priliku za uvid u stvarne priče i praktične savjete.
Novomarofski gradonačelnik Siniša Jenkač istaknuo je važnost ovakvih inicijativa.
“Ova akcija i predavanje važni su jer educiraju naše sugrađanke o prevenciji moždanog udara, bolesti koja često pogađa žene, a uz edukaciju i pravovremenu reakciju moguće je spasiti živote. Ulaz je besplatan tako da pozivam sve zainteresirane da dođu, poslušaju stručnjake i iskoriste priliku za edukaciju koja može spasiti živote”, kazao je gradonačelnik Jenkač.
Podsjetimo, Dan crvenih haljina je javnozdravstvena akcija koja je pokrenuta kako bi se podigla svijest javnosti o specifičnostima moždanog udara u žena, skretanje pažnje na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i na nužnu potrebu promjene načina života.
Predavanje će se održati ovog petka u velikoj dvorani Kulturnog centra Ivan Rabuzin s početkom u 18 sati.














