Hrvatske su ceste objavile natječaj za gradnju nove dionice brze ceste DC12 od Bjelovara prema Virovitici, duljine 11,37 kilometara, s procijenjenom vrijednošću od 61,54 milijuna eura, donosi Poslovni.hr.
Natječaj se odnosi na dvije podetape. Prva podetapa vodi od izlaza kod Bjelovara do novog čvorišta u naselju Bulinac, u duljini od 4,89 km, dok se druga podetapa proteže od Bulinca do izlaza kod Velike Pisanice, u duljini od 6,50 km.
Izabrani izvođač radova imat će 30 mjeseci za dovršetak cijele dionice, a projekt se financira iz europskog programa Konkurentnost i kohezija 2021.–2027. Uz samu trasu, projekt uključuje izgradnju čvorišta Bulinac s prijelazom državne ceste D28, dva vijadukta, jedan most i nekoliko nadvožnjaka.
Projekt obuhvaća i izmještanje elektroenergetske, vodovodne i plinovodne infrastrukture, postavljanje rasvjete, te postavljanje zaštitnih barijera od buke kako bi se osigurala sigurnost i udobnost vozača i lokalnog stanovništva.
Podsjetimo, izgradnja brze ceste DC12 na području Bjelovarsko-bilogorske županije formalno je započela u siječnju ove godine kada su Hrvatske ceste uvele izvođača u posao na prvoj dionici dužine 9,38 km kod Bjelovara, uz dodjelu 82 milijuna eura bespovratnih EU sredstava.
Sada je raspisan natječaj za dionicu od čvorišta Bjelovar do Velike Pisanice, dok je za sljedeću dionicu prema Špišić Bukovici još u izradi projektna dokumentacija. Po dovršetku, brza cesta DC12, duga oko 94 kilometara, skratit će vožnju između Virovitice i Zagreba sa sadašnjih dva i pol sata, a stanovnicima Bjelovara uštedjeti dodatnih 10 do 15 minuta vožnje do glavnog grada.
















