Košarkaši Podravca iz Virja pobijedili u derbiju Grafičar u Ludbregu, Vindija slavila u Križevcima

Prošlog vikenda odigrano je kompletno 19. kolo Druge košarkaške lige Sjever. U dvije najvažnije utakmice ovog kola slavili su gosti, Podravac u Ludbregu, a Vindija u Križevcima i praktički izbacili domaćine, Grafičar i Radnik, iz utrke za naslov prvaka.

Lider prvenstva Podravac gostovao je u Ludbregu protiv Grafičara. Zadnjih desetak godina utakmice ovih protivnika redovito izazivaju najveću pažnju u košarkaškim krugovima i uvijek su uzbudljive i neizvjesne. Tako je bilo i ovaj put.

Domaćin je bolje otvorio utakmicu i prvu četvrtinu dobio s 27:21. Visoki igrači domaćina, Luka Prprović (30) i Ante Božić (19), bili su nezaustavljivi za Virovce.

No, već u drugoj četvrtini gosti su konsolidirali svoje redove, pojačali obranu i već do poluvremena poveli, bilo je 43:41. Poslije velikog odmora bijelo-crveni su bili još uvjerljiviji i nakon 30 minuta igre došli do najvećeg vodstva (65:50), što je u zadnjoj dionici bilo nedostižno za Ludbrežane, koji su uspjeli samo ublažiti poraz na 69:79.

Sjajni Stefan Zadravec (29, 2×3) predvodio je goste do pobjede, a osim njega raspoloženi su još bili Nikola Šestak (1×3) i Mateo Balatinec s po 13 te Paško Vrlika s 12 (1×3) postignutih koševa. Kod domaćina, osim već spomenutih Prprovića i Božića, samo je Mario Novak (11) bio na razini derbija.

Još u petak su svoju utakmicu odigrali Radnik i Vindija. Gosti su se bolje snašli u završnici utakmice i sretno i spretno došli do pobjede rezultatom 72:69. Ovom pobjedom Vindija je ostala u utrci za naslov prvaka, dok su šanse Radnika svedene na minimum.

Kod Križevčana je najraspoloženiji bio Luka Biondić (20, 5×3), a dvoznamenkasti broj koševa postigli su još Bojan Hrandek (15, 1×3) i dva Tomislava, Žulj (13) i Maslić (10, 2×3). Kod Varaždinaca su najviše pobjedi pridonijeli Bruno Tomić (25, 4×3) i Manuel Novak (24, 1×3), a dobro im je asistirao i Matija Pavlic (11, 1×3).

Drugoplasirana Ivančica bila je vrlo uvjerljiva (u drugom poluvremenu) u Bjelovaru, gdje je pobijedila Vedi rezultatom 85:50. Prvo poluvrijeme iznenađujuće je dobio Vedi, bilo je 28:24. Što je trener Manjerović rekao svojim igračima na poluvremenu, ne znamo, ali možemo pretpostaviti jer su treću četvrtinu gosti dobili čak 44:7. Kruno Smontara je postigao 25 (3×3), Dean Herceg 19 (3×3), a Stjepan Herceg 14 koševa kod pobjednika, dok je Nikola Laić (27, 3×3) bio jedino ime vrijedno za istaknuti kod poraženih.

U dvije utakmice klubova iz sredine tablice uspješniji su bili domaćini, Virka je bila bolja od Petra Zrinskog, a Bjelovar od Međimurja.

Virka je pobijedila Petar Zrinski sa 72:63 i trenutačno se popela na peto mjesto prvenstvene ljestvice. Marin Ferenčević (23, 5×3), Vatroslav Golub (22, 2×3) i Antonio Pavlović (11, 1×3) su bili najraspoloženiji kod domaćina, a Karlo Pandur (23, 5×3) i Filip Tomić (15, 2×3) kod gostiju.

Bjelovar je bio bolji od Međimurja rezultatom 83:75. Domaći su uvjerljivo vodili cijelu utakmicu, a gosti su u zadnjoj dionici uspjeli samo ublažiti poraz. Kao i obično, Bruno Vrinjanin (26, 1×3) je bio najbolji strijelac i igrač kod domaćina.

Na njegovoj razini je bio i u zadnje vrijeme sve bolji Ivan Stjepanović (24, 5×3), a pobjedi su znatno doprinijeli i Ivan Perković (13, 1×3) i Filip Tušek (12, 1×3). Kod gostiju iz Čakovca bolji od ostalih bili su Petar Glumac (20, 1×3) i Mislav Kranjčec (19, 1×3).

Prvenstvo je ušlo u završnicu, a za naslov prvaka su ostala tri kandidata: Podravac koji ima tri poraza te Ivančica i Vindija koji imaju po četiri poraza. Podravac i Ivančica imaju za odigrati još po tri, a Vindija čak šest utakmica.