Četvrtak, 16. svibnja 2024.

KOŠARKAŠKI SJEVER Na otvaranju nove sezone Križevčani i Virovci uvjerljivi, Đurđevčani neshvatljivo izgubili

Počela je nova sezona u košarkaškoj Drugoj ligi Sjever.

Branitelji naslova prvaka, košarkaši Podravca iz Virja, dobro su ušli u novo prvenstvo. U lepršavoj igri lako su na domaćem parketu svladali Bjelovar rezultatom 101:65 i najavili da ni ove godine neće olako ispustiti naslov iz svojih ruku.

Već u prvoj četvrtini (31:14) dali su do znanja tko je gazda u ovoj utakmici. I preostale tri četvrtine dobili su domaći košarkaši tako da se došlo do uvjerljivog konačnog rezultata.

Kod virovskih bijelo-crvenih naročito je bila raspoložena trojka Marin Vedriš s 20 postignutih koševa, Stefan Zadravec s 19 (1×3) i Julijan Zadravec 1s 8 (2×3) koševa. Kapetan Nikola Šestak dodao je 13 (1×3), a Mateo Balatinec 11 (1×3) koševa. Kod gostiju su najistaknutiji pojedinci bili vrlo dobri Bruno Vrinjanin (22) i Filip Tušek (20, 2×3).

Radnik je pregazio Virku, bilo je 128:69. Na poluvremenu je bilo nedostižnih 64:28, a poslije treće četvrtine čak 106:48. Uz 15 postignutih trica, Križevčani su imali čak osam dvoznamenkastih strijelaca: Juraj Brkić i Luka Biondić (4×3) zabili su po 24, Ivan Svoboda (5×3) i Tomislav Garvanović po 15, Mario Matoić (1×3), Dorian Ribarić (2×3) i Karlo Kos (1×3) po 14 i Matija Kurpez 10 (2×3) koševa. Kod gostiju iz Virovitice Petar Fuis je s 26 (4×3) koševa bio najraspoloženiji, Antonio Pavlović je dodao 16 (1×3), Nikola Krstanović 12 (2×3), a Slaven Petrović 11 koševa. Ovom furioznom pobjedom na početku prvenstva Križevčani su najavili borbu za sam vrh prvenstvene ljestvice.

Košarkaš križevačkog Radnika u akciji
Košarkaš križevačkog Radnika u akciji // Foto: Vektor Media

Još jedan kandidat za naslov prvaka, bjelovarski Vedi, lako je prošao gostovanje kod novajlije u ligi – Koprivnice i pobijedio sa 100:52. Ivan Jukić je bio izuzetno raspoložen i postigao 31 koš uz čak devet trica, Deni Krajinović je dodao 14 (2×3), Marko Šobak 12 (2×3), Luka Jurički 11 (1×3), a Jan Zvonimir Vrdoljak 10 koševa. Kod skromnih domaćina jedino su Marko Hrženjak 17 (2×3) i Domagoj Mihoković s 12 koševa pružali koliki-toliki otpor.

Još jednu visoku pobjedu, rezultatom 96:57, postigao je Varaždin protiv Petra Zrinskog. Kod rastrčanih Varaždinaca najraspoloženiji su bili Luka Čevra (16), F. Majdak (15), Luka Štambuk (14, 2×3), Petar Košćak (13) i Kruno Smontara (10, 2×3). Kod gostiju su Karlo Pandur (17, 3×3) i Patrik Čimbur (14, 4×3) bili bolji od ostalih. Varaždin je također ovom visokom pobjedom najavio borbu za vrh prvenstvene ljestvice.

Međimurje je svladalo Labradu sa 78:64, teže od očekivanog. Na poluvremenu je bilo samo 39:38 tako da su Međimurci do pobjede došli tek u nastavku utakmice. Domagoj Kuzmić je postigao 21 (3×3) koš, Mario Novak (2×3), Mislav Kranjčec (1×3) i Vedran Gašparić (1×3) po 13, a Franjo Kranjčec 10 koševa. Kod Zagrepčana je B. Strunjak postigao 18 (1×3), D. Crnošija 15 (5×3), a P. Bašić (2×3) i Marko Vujatović po 10 koševa.

Najzanimljivija utakmica kola je bila ona zadnja, nedjeljna, u kojoj je domaća Ivančica do pobjede 81:75 protiv novajlije u ligi đurđevačke Mladosti došla tek u zadnjoj četvrtini.  Naime, poslije treće četvrtine Picoki su vodili 60:48, da bi u zadnjoj četvrtini neobjašnjivo primili čak 34 koša.

Ivančane je do pobjede predvodio Luka Putar 26 (3×3), a vrlo raspoloženi su bili Dean Herceg (5×3) i Filip Rožman (1×3) koji su postigli po 19 koševa. Kod gostiju iz Đurđevca najbolji strijelac je bio iskusni Vladimir Beljan 25 (5×3), Juraj Balaško je postigao 16 (2×3), a Zoran Jančijev 12 (3×3) koševa.

Već prvo kolo je pokazalo da će prvenstvo u Drugoj košarkaškoj ligi Sjever biti zanimljivo i ponovno vrlo izjednačeno. Isto tako već se naziru favoriti za gornji dio prvenstvene ljestvice, ekipe koje će se boriti za naslov prvaka.