Utorak, 24. veljače 2026.

Neven Bosilj (SDP): ‘Svima je jasno da sam nevin i da je ovo politički dirigirana optužnica’

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu potvrdilo je Uskokovu optužnicu protiv varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja (SDP) koja ga tereti za trgovanje utjecajem. On oštro odbacuje sve optužbe

- Oglas -

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu potvrdilo je Uskokovu optužnicu protiv varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja (SDP) koja ga tereti za trgovanje utjecajem.

Neven Bosilj u utorak je tim povodom održao konferenciju za novinare na kojoj je komentirao odluku Optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu i potvrđenu optužnicu.

“Ne da nisam kriv, nego je svima, osim Uskoku, jasno da sam nevin i da je ovo politički dirigirana optužnica. Nije bilo ni obavijesti danas ni meni niti mojim odvjetnicima, a novinari me nekoliko sati prije nego što je bila sjednica Optužnog vijeća zovu i pitaju za komentar toga da je danas prihvaćena optužnica. Evo, ja se zaista pitam, niste vi novinari krivi, vi radite samo svoj posao, ali u kojoj državi mi živimo?

- Oglas -

Na naš podnesak je Uskok danas dao devet stranica odgovora. Onda smo mi sat vremena prije sjednice Vijeća dali još dvije stranice odgovora i zatim saznam iz medija, dakle prije nego je bilo što službeno došlo mojim odvjetnicima i meni, o tome ne da su raspravili sve oko izuzeća dokaza, nego da su odmah i potvrdili optužnicu. Pa, evo, ja se zaista pitam kako su to sve uspjeli u tom periodu odraditi.

Ono što još želim reći, sto posto Uskočkih optužnica je potvrđeno. To je slučaj jedino još u Sjevernoj Koreji. Mislim i da treba ukinuti institut potvrđivanja optužnice jer u ovoj državi to zaista nema smisla.

Potvrđivanje optužnice znači isključivo da je Uskok ispunio formu. Dakle, Optužno vijeće uopće ne ulazi u sadržaj optužnice, nego se to utvrđuje na suđenju, a na tom suđenju sam siguran da ću dokazati svoju nevinost. Ponavljam, nema štete za Grad Varaždin, nema štete za državu, nema štete za bilo koga u cijelom ovom procesu. Nije izdana nikakva građevinska dozvola ni nezakoniti dokument. Nije izgrađena nikakva podzemna garaža.

Zaključno što mogu reći, ne isplati se raditi za opće dobro i to je ono najžalosnije. Stan HNK-a u Varaždinu, koji je u stopostotnom vlasništvu Grada Varaždina je opće dobro i to je opći interes. Treba valjda, kao HDZ-ovci, krasti za svoj džep i onda će vas i HDZ-ov represivni aparat i HDZ-ovo pravosuđe eventualno osuditi na rad za opće dobro. A, za razliku od toga, za mene koji nisam napravio ni izdao ni jedan nezakoniti dokument, nisam napravio ništa protuzakonito, imamo tek donaciju za stan HNK-a u Varaždinu, Uskok mene progoni. Ali, podrška građana Varaždina koju danas cijeli dan primam i koji su na izborima, iako su tada već pokrenuli ovaj nakaradni proces protiv mene, kada je dvije trećine građana Varaždina aklamacijom glasalo za mene, daje mi snagu da sve izdržim”, istaknuo je gradonačelnik Neven Bosilj.

Na konferenciji su, uz gradonačelnika, prisustvovali i predsjednik Gradskog vijeća Lovro Lukavečki te potpredsjednik Josip Garić.

- Oglas -

Podsjetimo, Uskok tereti Bosilja da je s poduzetnikom Robertom Gotićem dogovorio adaptaciju stana u vlasništvu varaždinskog HNK-a u zamjenu za izdavanje dozvole za izgradnju podzemne garaže ispod poduzetnikove stambene zgrade.

Gotić je u listopadu prošle godine priznao krivnju za davanje mita za trgovanje utjecajem te je sporazumno osuđen na 10 mjeseci zatvora, koji su mu zamijenjeni radom za opće dobro.

Prema optužnici, Bosilj je u svibnju 2022. pristao na traženje Gotića da mu, koristeći autoritet gradonačelnika i hijerarhijsku nadređenost službenicima upravnog odjela za gradnju i komunalno gospodarenje Grada Varaždina, osigura izmjene i dopune građevinske dozvole za gradnju višestambene zgrade i pomoćne građevine te građevine gospodarske namjene, a kako bi na toj lokaciji izgradio podzemnu garažu.

Tužiteljstvo ističe da je Gotiću za izgradnju podzemne garaže smetnju predstavljala ulična građevina na toj lokaciji za koju je mišljenjem o posebnim uvjetima zaštite kulturnog dobra od 21. veljače 2017. i dopunom mišljenja od 5. rujna iste godine Konzervatorskog odjela u Varaždinu, bila određena njena ponovna izgradnja.

Toj izmjeni i dopuni, tvrdi Uskok, službenici upravnog dijela za gradnju i komunalno gospodarstvo Grada Varaždina nisu bili voljni udovoljiti, čega su Bosilj i Gotić bili svjesni.

Uskok dodaje da je Bosilj unatoč tome 13. svibnja 2022. putem voditeljica odsjeka za kulturu Grada Varaždina predočio Gotiću da će nadležni gradski upravni odjel u cijelosti udovoljiti njegovom traženju ako zauzvrat besplatno adaptira stan u vlasništvu Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.

Nakon što mu je Bosilj 23. svibnja 2022. i osobno potvrdio kako će mu osigurati izdavanje odgovarajuće izmjene i dopune građevinske dozvole te nakon što mu je Konzervatorski odjel u Varaždinu predočio da je uličnu građevinu moguće ponovno izgraditi u užem obujmu, Gotić je angažirao tvrtku koja je adaptirala navedeni stan u vrijednosti od 22.845 eura s PDV-om, piše HRT.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti