Utorak, 19. ožujka 2024.

Svjetsko prvenstvo: Hrvatska prošla u četvrtfinale, čudesni Livaković obranio tri penala Japancima!

Hrvatska nogometna reprezentacija u ponedjeljak je odigrala utakmicu osmine finala s Japanom na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Kroz dramu produžetka i jedanaesteraca Vatreni su pod vodstvom izbornika Zlatka Dalića ostvarili novi veliki uspjeh, plasirali su se među osam najboljih momčadi svijeta!

Japanci su bili bolji u prvom poluvremenu, prepustili su inicijativu Hrvatskoj i čekali svoju priliku. Ona je stigla u završnici prvog dijela, kad se u gužvi pred Livakovićem nakon kornera najbolje snašao Maeda koji je iz blizine poentirao za 0:1.

Hrvatska nije bila prava u prvih 47 minuta, pokazala je premalo da bi ugrozila disciplinirane Japance koji su presingom i kontrama stvarali velike probleme.

Hrvatska - Japan
Detalj s utakmice Hrvatska – Japan na Svjetskom prvenstvu // Foto: Screenshot HRT

U nastavku je Hrvatska zaigrala bolje te je stigla do izjednačenja u 55. Minuti Lovren je ubacio kazneni prostor, a Perišić je s 11-12 metara glavom savršeno pogodio malu mrežicu za 1:1.

Prilike nakon toga nisu iskoristili Modrić, Budimir i Perišić, pokušao je glavom i Pašalić, no golova nije bilo i utakmica je otišla u produžetak.

Luka Modrić i Ivan Perišić
Luka Modrić i Ivan Perišić // Foto: Screenshot HRT

Ni dodatno vrijeme nije donijelo rješenje, pa su o pobjedniku odlučivali jedanaesterci.

A tu je na scenu stupio fenomenalni Dominik Livaković. Čudesni hrvatski vratar obranio je Japancima čak tri udarca s bijele točke, dok su za Hrvatsku precizni bili Vlašić, Brozović i Pašalić.

Livaja je pogodio vratnicu, ali nema veze, Vatreni su u četvrtfinalu!

Četvrtfinale je na rasporedu u petak u 16 sati, a Hrvatska će igrati s boljim iz večerašnjeg (20.00) ogleda Brazila i Južne Koreje.

Hrvatski navijači
Hrvatski navijači u Kataru // Foto: Screenshot HRT

HRVATSKA – JAPAN 4:2 (1:1, 0:1)
HRVATSKA (4-3-3): Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić – Modrić (od 99. Majer), Brozović, Kovačić (od 99. Vlašić) – Kramarić (od 68. Pašalić), Petković (od 62. Budimir, od 106. Livaja), Perišić (od 106. Oršić). IZBORNIK: Zlatko Dalić.
JAPAN (3-4-3): Gonda – Tomiyasu, Yoshida, Taniguchi – J. Ito, Endo, Morita, Nagatomo (od 64. Mitoma) – Doan (od 87. Minamino), Maeda (od 64. Asano), Kamada (od 75. Sakai). IZBORNIK: Hajime Moriyasu.
STRIJELCI: 0:1 Maeda (43), 1:1 Perišić (55).
JEDANAESTERCI: Minamino – Livaković brani, 2:1 Vlašić, Mitoma – Livaković brani, 3:1 Brozović, 3:2 Asano, Livaja – vratnica, Yoshida – Livaković brani, 4:2 Pašalić.