Utorak, 19. ožujka 2024.

VIDEO Prije točno 10 godina Slaven Belupo srušio je u Koprivnici veliki Athletic Bilbao

Na današnji dan, 9. kolovoza 2012. godine koprivnički Slaven Belupo ostvario je svoju najveću europsku pobjedu u povijesti, iako mu nije bila dovoljna za prolazak, a ispostavilo se da je to bila zasad i posljednja utakmica koprivničkoga kluba u europskim natjecanjima.

Prije točno 10 godina Slaven Belupo je u Koprivnici pobijedio Athletic Bilbao s 2:1 u 3. kolu kvalifikacija za Europa ligu, ali nije uspio nadoknaditi poraz od 3:1 iz Španjolske.

Pred 3500 gledatelja Slaven je odigrao junačku utakmicu u kojoj ga je kontroverzna odluka nizozemskog suca Makkelieja da ne dosudi penal zbog igranja rukom u 89. minuti spriječila da izbori produžetak protiv uglednog kluba iz lige Petice, ali ostavio je odličan dojam i časno se oprostio od Europe, u koju se više nije vratio, piše Index.

Slaven se kvalifikacijama za Europa ligu te godine uključio u 2. pretkolu i lako izbacio sjevernoirski Portadown sa 6:0 i 4:2, ali u sljedećem ga je čekao jedan od najtežih mogućih protivnika, s legendarnim Marcelom Bielsom na klupi.

U prvoj utakmici u Bilbau domaćini su poveli u 16. minuti golom Isme Lopeza, ali samo tri minute poslije gol nade za Slaven postigao je Mateas Delić. No, samo minutu kasnije Athletic je opet poveo golom Susaete, a u nastavku je Lopez drugim golom postavio konačnih 3:1.

Prvo poluvrijeme uzvrata u Koprivnici proteklo je u potpunoj dominaciji Slavena, koji je imao niz prilika i poveo je slobodnim udarcem kapetana Alena Marasa. Bielsa je vidio da je vrag odnio šalu te je na poluvremenu napravio sve tri zamjene, a dva svježa igrača već su u prvom napadu donijela izjednačenje kada je Llorente uposlio Muniaina za 1:1.

Athletic je nakon toga bio bolja momčad i imao više prilika za vodstvo, a onda je u 68. minuti domaći trener Roy Ferenčina u igru poslao Marija Gregurinu, koji se dvije minute kasnije, nakon proigravanja petom Davora Vugrinca, odlučio na iznenadni udarac s 20 metara i pogodio za novu prednost Slavena i ludnicu na tribinama.

Do kraja je veliku priliku za treći gol Slavena imao Tomislav Bušić, a u 89. minuti jedan je od gostujućih igrača rukom imao kontakt s loptom, gledatelji su skočili, ali sudac se nije oglasio i igrači Slavena, iako podignutih glava i uz pljesak publike, uputili su se u svlačionicu, posljednji put u europskim natjecanjima.

SLAVEN BELUPO: Rodić, Purić, Kokalović, Bubnjić, Maras, Batarelo (od 66. Gregurina), Čanađija (od 74. Grgić), Glavica, Rak, Delić (od 59. Vugrinec), Bušić.

Trener: Roy Ferenčina.

ATHLETIC CLUB: Raizoz, Toquero (od 46. Muniain), Iturraspe, De Marcos, Gomez (od 46. Galarreta), Susaeta, Iraola, Lopez, Perez, Gurpegui, Ekiza (od 46. Llorente).

Trener: Marcelo Bielsa.

Strijelci: 1:0 – Maras (28), 1:1 – Muniain (46), 2:1 – Gregurina (68).

Sudac: Danny Makkelie. Pomoćnici: Rob Vandeen Ven i Charles Saoop. Četvrti: Jeroen Sanders (svi iz Nizozemske). Delegat: Charles John Grundie (Sjeverna Irska). Kontrolor: Konrad Plautz (Austrija).

Žuti kartoni: Čanađija, Maras, Purić (Slaven Belupo), De Marcos, Perez (Athletic).

Crveni kartoni:

Inače, Slaven je kroz svoju povijest odigrao čak 54 europske utakmice, iako ih više od pola otpada na nekadašnji Intertoto kup. U 20 utakmica kvalifikacija za Kup UEFA i Europa ligu ostvario je 10 pobjeda, dva remija i osam poraza uz gol-razliku 48:24.

U devet izlazaka u Europu igrao je s uglednim protivnicima kao što Aston Villa, Stuttgart, Lille, Deportivo, Galatasaray i moskovski CSKA. Među njima je uspio pobijediti samo Aston Villu (2:1 u Intertoto kupu 2001.) ali je ispao nakon poraza 2:0 u Engleskoj.