Srijeda, 11. veljače 2026.

Donosi se zakon o zabrani prodaje alkohola nakon 20 sati

Prema novom prijedlogu, općine i gradovi dobivaju autonomiju da sami procijene je li na njihovom području potrebno zabraniti prodaju alkohola u trgovinama

- Oglas -

Uskoro bi se mogle dogoditi značajne promjene u radnom vremenu trgovina, ali ne onakve na kakve smo navikli s neradnim nedjeljama. Ministar gospodarstva, Ante Šušnjar, najavio je izmjene Zakona o trgovini koje bi odluku o prodaji alkoholnih pića u kasnim večernjim satima prepustile – lokalnoj vlasti.

Što to znači za nas?

Prema novom prijedlogu, općine i gradovi dobivaju autonomiju da sami procijene je li na njihovom području potrebno zabraniti prodaju alkohola u trgovinama u razdoblju od 20:00 navečer do 6.00 ujutro.

- Oglas -

Ministar ističe kako su ključni razlozi za ovakvu mjeru:

  • Zdravlje građana, s posebnim naglaskom na djecu i mlade.
  • Očuvanje javnog reda i mira (manje okupljanja i buke ispred trgovina i na javnim površinama).
  • Zaštita okoliša i čišće ulice.

„Lokalne jedinice najbolje znaju situaciju na terenu“

Ministarstvo smatra da bi unificirano pravilo za cijelu Hrvatsku bilo nepravedno jer se potrebe jednog mirnog mjesta u unutrašnjosti i užurbanog turističkog središta na obali bitno razlikuju.

“Lokalne jedinice najbolje znaju potrebe svojih građana, posebno u turističkoj sezoni”, zaključio je Šušnjar.

Što kažu kritičari, a što zagovornici?

- Oglas -

Dok bi stanari u blizini trgovina mogli odahnuti zbog manje buke i nereda, trgovci strahuju od pada prometa. Također, postavlja se pitanje hoće li ova mjera samo “preseliti” kupce iz trgovina u ugostiteljske objekte ili će doista smanjiti konzumaciju alkohola na javnim mjestima.

Za turistička mjesta, ovo je prilika da uvedu red u povijesne jezgre, no bit će zanimljivo vidjeti koji će se gradonačelnici i načelnici prvi odvažiti na ovaj potez, s obzirom na to da odluka sada pada izravno na njihova pleća.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti