Plenkovićeva inflacija nije slučajna, ona je posljedica njegove političke odluke da pogoduje uvoznicima hrane, da pogoduje trgovačkim lancima i telekomima, a da sav teret krize i inflacije podnesu građani. Tako su i njegove navodne antiinflacijske mjere, poput poreza na ekstraprofit, napisane tako da zaobiđu upravo one koje bi trebale zahvatiti, poručili su danas vodeći ljudi SDP-a i Možemo u Koprivnici.
Na turneji ‘Stopama Plenkovićeve inflacije’, u Koprivnici su s građanima razgovarali predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić, gradonačelnik Mišel Jakšić, saborski zastupnici SDP-a i Možemo Mirela Ahmetović i Damir Bakić, kao i župan Koprivničko-križevački Tomislav Golubić.
– Tijekom proteklih više od mjesec dana na ulici s građanima, od svih smo njih čuli da ih najviše pogađaju cijene hrane – tumači predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić, dodajući kako inflacija posebno pogađa umirovljenike s malim mirovinama i siromašne građane.
Upozorio je da je premijer plaćen javnim novcem kako bi upravljao sustavom i sprječavao anomalije, no umjesto toga dopušta da se strateški potencijali pretvore u bogaćenje krupnog kapitala. Kao plastičan primjer promašene politike naveo je poslovne zone koje su prodane ili iznajmljene krupnom kapitalu za gradnju solarnih elektrana.
– Umjesto da je Andrej Plenković promijenio ekonomski model i omogućio građanima Republike Hrvatske da na svoje krovove ugrade sunčane panele, proizvode električnu energiju prije svega za sebe i tako izravno smanjuju svoje životne troškove, on pogoduje velikima”, naglasio je. Istaknuo je da inflacija najteže pogađa one s najnižim primanjima: “Umirovljenicima koji imaju 500 ili 600 eura mirovine inflacija nije deklariranih dva i pol posto, jer najveći dio svojih prihoda moraju trošiti isključivo na hranu.
Gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić izravno je optužio Plenkovića za eskalaciju “inflacije pohlepe”. Prema njegovim riječima, HDZ već desetljećima “pleše isključivo onako kako svira krupni kapital, mahom strani”, otvarajući vrata bankama, telekomima i trgovačkim lancima koji bezočno opterećuju potrošačke košarice i račune građana.
– Andrej Plenković je, zajedno sa svojim prijateljima iz uvoznih lobija, odlučio uništiti hrvatsku poljoprivredu, poljoprivrednike i selo. Na prste jedne ruke možemo nabrojiti kulture u kojima smo još samodostatni, a i tamo gdje jesmo, izvozimo jeftinu sirovinu, a uvozimo skupe gotove proizvode – upozorio je Jakšić, podsjetivši i na predaju nacionalne energetske neovisnosti Mađarskoj.
Poručio je da su građani umorni od lažnih obećanja i da su SDP i partneri spremni pobijediti HDZ na parlamentarnim izborima čim premijer skupi hrabrosti raspisati ih.

Saborska zastupnica SDP-a Mirela Ahmetović ukazala je na porazne statističke podatke: usprkos povlačenju milijardi iz EU fondova, pokrivenost uvoza izvozom u poljoprivredi u samo godinu dana pala je na polovicu te danas iznosi tek 14 posto.
– Kako je moguće da nas u poljoprivredi nadmašuje zemlja iz okruženja koja još nije ni kandidatkinja za članstvo u EU, te da upravo iz nje uvozimo osnovne proizvode poput brašna? – zapitala je Ahmetović.
Kritizirala je administrativnu pasivnost Vlade u usporedbi s državama poput Austrije, koja štiti svoje proizvođače. Osvrnula se i na Vladinu politiku zamrzavanja cijena, nazvavši je farsom koja je rezultirala samo praznim policama, dok stvarni troškovi života i dalje rastu:
– Andrej Plenković napravio je lunapark od ove zemlje, za koji građani plaćaju preskupe ulaznice. Vrijeme je da za to odgovara.
Saborski zastupnik Možemo! Damir Bakić iznio je zabrinjavajući podatak da je inflacija u Hrvatskoj točno 50 % viša od prosjeka europodručja, što je izravna posljedica strukturnih manjkavosti te energetske i prehrambene neotpornosti.
– U posljednje četiri godine, između dva inflatorna vala, nismo povećali otpornost ni u jednom ključnom području. Ilustrativan je podatak da je susjedna Slovenija proizvela dvostruko više električne energije iz solarnih izvora nego Hrvatska, unatoč manjem teritoriju i znatno manjem broju sunčanih sati – istaknuo je Bakić.
Osvrnuvši se na Vladine mjere, Bakić je pojasnio da većina umirovljenika neće imati koristi od oslobađanja mirovina od poreza jer su im primanja ionako ispod praga oporezivanja. Kritizirao je i prekasno uvođenje poreza na ekstraprofit jer je referentno razdoblje obuhvatilo godine u kojima je profit već drastično narastao.
– Inzistirat ćemo da se sav novac prikupljen porezom na ekstraprofit usmjeri prema najranjivijim skupinama, posebno onim umirovljenicima koji su ostali zakinuti – zaključio je Bakić.
Župan Koprivničko-križevačke županije Tomislav Golubić zaključio je kako je Plenkovićeva inflacija postala elementarna nepogoda koja građane gura prema rubu siromaštva.
– Svi dobro znamo da današnjih 40 eura i nekadašnjih 300 kuna ne vrijede isto. Novac vrijedi sve manje, a ljudi sve lošije žive od svog rada – poručio je Golubić, ističući kako je koalicija SDP-a i Možemo! spremna ponuditi konkretna rješenja, preuzeti punu odgovornost za vođenje države te dokazati da Hrvatska može i mora bolje.













