Četvrtak, 25. travnja 2024.

Europska Amazona postala je najveće zaštićeno riječno područje u Europi, evo što to znači za nas

Suradnjom država ostvarena je zaštita biološke raznolikosti i rijetkih prirodnih staništa poput poplavnih šuma, riječnih otoka, pješčanih i šljunčanih sprudova, te ugroženih vrsta ptica i riba

- Oglas -

Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) u sklopu Programa „Čovjek i biosfera“ na sastanku održanom u Abuji u Nigeriji proglasila je područje rijeka Mura, Drava i Dunav petodržavnim rezervatom biosfere.

Europska Amazona postala je najveće zaštićeno riječno područje u Europi koje se prostire na površini od 931.820 ha i proteže se kroz Austriju, Hrvatsku, Sloveniju, Mađarsku i Srbiju.

Pored klimatskih promjena, zelena i održiva budućnost postala je glavnim predznakom zaštite prirode. Suradnjom država ostvarena je zaštita biološke raznolikosti i rijetkih prirodnih staništa poput poplavnih šuma, riječnih otoka, pješčanih i šljunčanih sprudova, te ugroženih vrsta ptica i riba.

- Oglas -
Rijeka Drava
Rijeka Drava // Foto: Goran Šafarek/www.safarek.com

Kakav je značaj ovog proglašenja, pojasnio je poznati koprivnički biolog i svjetski putnik Goran Šafarek.

– UNESCO rezervat biosfere nema neke značajne mehanizme zaštite, to je zapravo više brand. Ne može spriječiti primjerice izgradnju hidroelektrane, iako posredno može uvelike utjecati da se to ne dogodi – rekao je Šafarek.

Mreža rezervata biosfere na svijetu uključuje najpoznatija prirodna područja na svijetu poput poznatih safari parkova u Africi.

– Rezervati biosfere se više temelje na održivom razvoju i suživotu čovjeka i prirode, omogućit će nove projekte i održive aktivnosti poput daljeg razvoja turizma, novih projekata oživljavanja rijeka, istraživanja itd. To je velika potvrda značaja ovog područja, ali i potvrda rada za očuvanje cijelog niza znanstvenika i entuzijasta, počevši od legendarnog Martina Schneidera Jacobia koji je i potaknuo na stvaranje. Kao što Dubrovnik i Plitvička jezera imaju etiketu UNESCO, doduše pod drugom kategorijom, tako sada ima i Drava te Mura i Dunav – ističe Šafarek.

Vrijedi spomenuti i velik doprinos lokalnih, podravskih ekoloških aktivista koje mnogi u počecima njihovih nastojanja nisu shvaćali previše ozbiljno.

- Oglas -

”Svaki uspješni završetak ima svoj izazovni početak! Krajem rujna daleke 2001. godine u sklopu aktivnosti Prvog međunarodnog dana Drave, djeca su izašla na koprivnički Zrinski trg, iscrtala Dravu i uputili zahtjev da ju pustimo neka mirno teče! Dvadeset godina kasnije UNESCO je proglasio biosferni rezervat Mura-Drava-Dunav. Hvala svima koji su svojim znanjem, radom, utjecajem, zalaganjem, predanošću… doprinjeli da sačuvamo Dravu – evropsku Amazonu, ali i ne samo nju! Kad se male ruke slože…” napisao je na Facebooku bivši koprivnički gradonačelnik Zvonimir Mršić.

Naslovnica Glasa Podravine // Foto: Facebook Zvonimir Mršić

Helena Hećimović je na Facebooku objavila:

”Dvadeset godina trajala je naša borba za ostvarenje ovog cilja! Čestitke i hvala svim Dravskim ratnicima!”

Kasnije je slijedilo ozbiljnije uključivanje institucija. Zajedničkom cilju očuvanja prirode pridonijela je i Koprivničko-križevačka županija koja nastoji provedbenim projektima osigurati balans između zaštite prirode i potreba lokalne zajednice, ističu u Županiji.

Tako je javna ustanova za upravljanjem zaštićenim dijelovima prirode na području Županije 2014. godine započela provedbu projekta Three Rivers s ciljem obnove krajobraza i zaštite biološke raznolikosti, ali i uspostavljanjem kvalitetne suradnje institucija koje upravljaju zaštićenim područjima u pojasu UNESCO Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav.

U korak s proglašenjem petodržavnog rezervata biosfere, kako bi se izvršile pripremne radnje, Javna ustanova za zaštićene dijelove prirode provela je projekt coop MDD – Program upravljanja prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav čiji je cilj uskladiti prakse upravljanja u 12 zaštićenih područja duž prekograničnog rezervata, dok projektom Drava Life je unaprijeđeno stanje riječnog ekosustava Drave kroz integriranu provedbu različitih propisa Europske unije.

Također, projektom Amazing Amazon of Europe – Odgovorna zelena destinacija, Koprivničko-križevačka županija je najavila razvitak održivog upravljanja raznolikostima prirodne i kulturne baštine te resursa u području prekograničnog Rezervata biosfere Mura–Drava–Dunav. Projektom se prije svega nastoji poticati održivi turistički rast i razvoj, ali primarno je važno usuglašavanje modernih tehnologija s prirodnom baštinom.

Ušće Mura-Drava
Ušće Mure i Drave // Foto: Facebook Goran Šafarek
Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti