FOTO Baka Katarina iz Rivalna proslavila 99. rođendan, još sadi krumpir, vozi drva, kuha i širi vedrinu

Vitalnu slavljenicu iznenadili su župan Anđelko Stričak i načelnik Branimir Nađ, a baka otkriva i svoj recept za dugovječnost

🔊 Pročitaj naglas

Katarina Talan iz Rivalna, lijepog malog mjesta u općini Martijanec u Varaždinskoj županiji, proslavila je 99. rođendan.

Vitalnu baku, koja još uvijek sadi krumpir i kuha sa svojom gerontodomaćicom, iznenadili su varaždinski župan Anđelko Stričak i načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ, a na poziv njezine praunuke Svjetlane Katalenić.

Čestitali su joj rođendan i poželjeli puno zdravlja, sreće i veselja.

– Baka Katarina, ovo je generalna proba za sljedeću godinu i 100. rođendan – rekao je župan Stričak.

– Pa vi ste se mene sjetili – bila je dirnuta gospođa Katarina.

Rođena je u Sudovčini 25. travnja 1927. godine, a imala je 19 godina kad se udala u Rivalno, gdje i danas živi s 80-godišnjim sinom Josipom i njegovom suprugom.

Baka ima i dvije kćeri, Ružicu i Nadicu, petero unuka, petero praunuka i petero šukununuka starih od 10 mjeseci do pet godina.

– Unatoč poznim godinama, baka nas i dalje uveseljava svojom vedrinom, a cijela obitelj izuzetno je ponosna na njezinu dugovječnost – rekla je praunuka Svjetlana.

99-godišnjoj Katarini ni danas nije teško raditi, a njezina obitelj otkriva da je baka ove zime ravnopravno sudjelovala u pripremi drva za ogrjev – upravo ih je ona vozila u tačkama. Ovoga proljeća sadila je krumpir, a zajedno s gerontodomaćicom priprema svoja omiljena jela, među kojima su popečci od tikvica i jaja.

Nekada je, kaže, prehrana bila potpuno drugačija.

– Jeli smo žgance i kuruznu juhu, krumpir, knedline, rezance na suhom. Nije bilo k’o sad da se dojde u štacun, kupi i složi. Sve smo doma delali. Jeli smo i meso, češće svinjsko jer smo svinje hranili, dok je mladinsko (pileće, op.a.) bilo samo v nedelju. Imali smo i četiri krave, pa je bilo mleka, vrhnja, sve smo to delali. Najeli smo se kaj smo živi pukli – s puno žara ispričala je gospođa Katarina.

Kaže da joj je danas u 99. godini teško jer dobro ne čuje i ne vidi, a žali se i da brzo zaboravlja, no u razgovoru s njom nitko ne dobiva takav dojam.

Otkrila je i tajni recept za vitalnost i snagu, koja joj je itekako trebala dok je radila na poljoprivredi i gospodarstvu.

– Svaki dan sam spila jedno jajce s pol deci črnog vina. Mogla sam delati kaj ima biti – rekla je Katarina.

Ima i poruku za mlade.

– Ako jedan muški nije dobar, zemi si drugoga. Prije to nije smelo tak biti. Naravno da se mladi trebaju ženiti, nek’ se svet razmnaža – poručila je za kraj baka Katarina, donosi Varaždinska županija na svojim službenim internetskim stranicama.

Foto: Varaždinska županija

Oglas

Vezane vijesti