Ponedjeljak, 18. ožujka 2024.

FOTO Sudac Pajač dosudio dva sporna jedanaesterca za Istru i donio joj preokret protiv Slavena Belupa

Nogometaši Slavena Belupa na otvaranju drugog dijela sezone gostovali su u nedjelju kod posljednjeplasirane Istre 1961 u Puli i izgubili u dramatičnoj utakmici s 2:1 nakon preokreta.

Istra je u utorak na domaćem terenu odigrala 1:1 protiv Gorice u zaostaloj utakmici 14. kola i momčad Fausta Budicina nadala se pobjedi kako bi pobjegla s dna prvenstvene ljestvice. No, s istim ciljem, osvojiti sva tri boda, u Pulu je došla i koprivnička momčad, koja je jesenas kod kuće slavila protiv Istre s 5:1.

Trener Farmaceuta Tomislav Stipić u ovoj utakmici zbog tri žuta kartona nije mogao računati na iskusnog napadača Krstanovića i kapetana Parackog. Oslabljena je bila i Istra.

Na teren je Stipić poslao vratara Filipovića, kojem je dao i kapetansku traku, a obranu su još činili Božić, van Bruggen i Prce. Zgusnuta je bila sredina terena, Stipić se odlučio za Bogojevića, Lulića, Glavčića, Mlinara i Godu. Malo ispred njih zaigrao je Bačelić Grgić, dok je u vršku napada bio Knoll.

Istra 1961 u prvom dijelu utakmice imala je veći posjed lopte (59 – 41%), ali kompaktna Slavenova momčad nije domaćinu dopuštala da ozbiljno ugrozi Filipovićeva vrata.

Iz prvog pravog napada Farmaceuti su poveli. Knoll je pronašao Glavčića, a 23-godišnji veznjak iz Srbije kroz noge Einara pogađa mrežu nemoćnog Istrinog vratara Lučića, koji je svojedobno branio i za minhenski Bayern. Bio je to snažan udarac s nekih 19-20 metara.

Nije bilo nekih prilika poslije gola, iako je bila jedna ozbiljna gužva pred vratima Istre nakon kornera Farmaceuta i s minimalnim vodstvom Slavena Belupa otišlo se na odmor.

Budicin je za drugo poluvrijeme u igru ubacio crnogorskog veznjaka Lončara umjesto Halilovića, a Stipić nije ništa mijenjao. Nije imao ni razloga za to.

Špoljarić i Lončar iz daljine pucali su preko gola u prvim minutama drugog dijela za Istru, a Mlinar za koprivnički klub. Mlinar je u 58. minuti sjajno izveo i slobodnjak s nekih 18 metara, ali je lopta otišla tik uz desnu vratnicu Lučićeva gola.

U 61. minuti vidjeli smo najbolju priliku Istre i njihov prvi udarac u okvir gola. Sa samo pet-šest metara u sjajnoj se poziciji našao Lončar, ali njegov udarac glavom fantastičnom je reakcijom ukrotio vratar Slavena Belupa Filipović.

Dvije minute kasnije Stipić je u igru umjesto Bačelića Grgića ubacio Iličića, a Budicin je u 66. minuti izvadio Kima, a stavio Ivančića.

U 70. minuti Glavčić je ubacio loptu pred vrata Istre, ali Bogojević nije uspio zahvatiti loptu i biti opasniji. Četiri minute kasnije Budicin je napravio dvostruku izmjenu. Izašli su bekovi Hujber i Gonzalez, a ušli su Sane i Guzina, krilo i napadač. Pokušao je biti još ofenzivniji u finišu utakmice.

Guzina je odmah potom zaprijetio glavom, ali lopta je otišla preko Filipovićeva gola. Pregledavao je sudac Pajač tada VAR. Tražila je Istra najstrožu kaznu zbog kontakta u skoku van Bruggena i Tomaševića i sudac je nakon dugotrajnog pregledavanja snimke pokazao na bijelu točku. Dvojbena, jako dvojbena situacija.

Ulogu izvođača preuzeo je Špoljarić i u 81. minuti poentirao za 1:1. Pokušao je potom udarac i Vuk, ali Filipović s lakoćom brani. U 85. minuti iz daljine je snažno pucao i Glavčić, no bio je neprecizan.

Knoll je izašao u 87. minuti, a u igru je ušao Etoundi.

U 88. minuti Pajač je dosudio još jedan dvojbeni jedanaesterac nakon navodnog prekršaja Mlinara na Gržanu. Stipić je od očaja pao na koljena, a ubrzo je dobio i žuti karton.

Pajač ovaj put nije išao gledati VAR. Špoljarić je ponovno uzeo loptu i pogodio za preokret na početku prve minute sudačke nadoknade. Filipović je kao i prvi put pročitao stranu, no nije uspio obraniti.

Fizioterapeut Slavena Belupa Krčmar ubrzo je pocrvenio na klupi, a opomenut je i trener vratara Hontić.

Turanjanin, Janković i Delić upisali su debi za Slaven Belupa, a izašli su Glavčić, Lulić i van Bruggen. Kod Istre je izašao Vuk, a ušao Paez.

Janković je u 95. minuti pucao iz daljine i izborio korner, a Iličić je imao ogromnu priliku, ali njegov udarac glavom ukrotio je s nekoliko metara Lučić.

Do kraja utakmice pokušavali su Farmaceuti barem do remija, što je najmanje što su zaslužili, ali u tome nisu uspjeli. Umalo su dobili Puležani i novi jedanaesterac, ali ovaj put sudac Pajač kontakt Božića i Gržana nije vidio kao najstrožu kaznu.

Statistika pokazuje da je Istra na ovoj utakmici imala veći posjed lopte (63-37%), ali u prilikama je to bilo dosta izjednačeno. Istra je imala osam udaraca, od čega četiri u okvir gola, dok je Slaven Belupo imao devet udaraca, od čega tri u okvir gola.

Istra je s ovom pobjedom i 13 osvojenih bodova u 14 utakmica pobjegla s dna ljestvice, sada je Lokomotiva posljednja s 12 bodova iz 15 utakmica. Slaven Belupo ostao je na šestom mjestu sa 17 bodova iz 16 utakmica.

van Bruggen u dresu Slavena Belupa Torles Knoll u akciji Udarac Karla Lulića Prodor Nemanje Glavčića Slavenov veznjak Stipe Bačelić Grgić u akciji

U idućem kolu Slaven Belupo dočekuje susjede iz Varaždina, koji su u ovom kolu kod kuće slavili protiv Rijeke s 2:1. Sjeverni derbi igra se u petak s početkom u 18 sati.

REZULTATI ZAOSTALIH UTAKMICA:

Dinamo – Rijeka 0:2, Istra 1961 – Gorica 1:1

PAROVI 17. KOLA:

Lokomotiva – Osijek 0:3, Šibenik – Hajduk 0:1, Varaždin – Rijeka 2:1, Gorica – Dinamo 3:4, Istra 1961 – Slaven Belupo 2:1.