Petak, 19. travnja 2024.

Potpisan ugovor za multimedijalno opremanje Posjetiteljskog centra Đurđevačkih pijesaka

Posjetitelji će uživati u nizu multimedijalnih doživljaja koji uključuju pregled slike i teksta, gledanje 3D animacija i video zapisa, slušanje zvukova...

- Oglas -

Grad Đurđevac u suradnji s partnerima, Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije, Lokalnom akcijskom grupom Podravina te Turističkom zajednicom grada Đurđevca održao je u ponedjeljak, 17. kolovoza, u prostorijama đurđevačkog muzeja konferenciju, uoči svečanog potpisivanja ugovora između korisnika projekta Đurđevca i tvrtke Novena koja je osmislila koncept te će opremiti Posjetiteljski centar Đurđevačkih pijesaka u sklopu projekta u ukupnoj vrijednosti od 3.721.250 kuna.

Opremanje Posjetiteljskog centra Đurđevačkih pijesaka sufinancirano dio je projekta KK.06.1.2.02.0048 ‘Održivo upravljanje i povećanje atraktivnosti Đurđevačkih pijesaka’, čija ukupna vrijednosti iznosi 17.319.657,97 kuna dok je EU sufinanciranje 80%, odnosno 13.678.947,32 kuna u trajanju od 1. rujna 2015. do 1. studenog.

Glavni cilj projekta je stvoriti iskustvo koje će posjetiteljima prenijeti znanja o zanimljivom fenomenu Đurđevačkih pijesaka, a sadržaj postava temelji se na znanstvenim spoznajama iz područja geologije i biologije te u manjem obimu područja povijesti.

- Oglas -

Posebnost postava centra je što će se uz interaktivne i digitalne cjeline sa znanstveno-popularnim stilom, postaviti i sloj kulturne baštine Podravine kroz priče, bajkovite likove, igre, kazališnu predstavu, igrokaze i vođenje na kajkavskom narječju.

Iako je naglasak postava stavljen na korištenje digitalnih multimedijalnih tehnika za interaktivnu prezentaciju sadržaja, u projektu je predviđen i niz analognih prikaza te će se pokušati što više integrirati oba pristupa u analogno-digitalnim cjelinama.

Također, velika pažnja posvećena je uređenju prostora koji integrira sve multimedijalne izloške i služi kao svojevrsni vodič koji kazuje priču korištenjem dramaturškog filmskog alata – pristupom kadriranja kamere prema promatranom gdje svaki prostor odnosno soba centra postaje zaseban kadar u ovoj priči.

Posjetitelji će uživati u nizu multimedijalnih doživljaja koji uključuju pregled slike i teksta, gledanje 3D animacija i video zapisa, slušanje zvukova, iskustvo virtualne stvarnosti, doživljaj pravih hologramskih prikaza, igranje računalnih igara te doživljaj niza zvučno-svjetlosnih efekata, ilustracija i prostornih intervencija.

U centru će se naći i niz artefakata iz prirode što uključuje stijenski i pješčani materijal te fosile životinja i biljaka iz davnina, a većina multimedijalnih cjelina bit će interaktivno (od čega dobar dio grupno interaktivno) čime će posebno zaokupiti pažnja posjetitelja.

- Oglas -

Silvija Lukačin,pročelnica Upravnog odjela za razvojne projekte Đurđevca rekla je kako je sve krenulo još 2015. kada je cjelokupan projekt prijavljen, da bi 2018. bio odobren za financiranje.

“Okosnicu projekta čine ulaganja u Đurđevačke pijeske, geografsko-botanički rezervat, gdje je osigurano čišćenje nepoželjne vegetacije, nove poučne staze kao i uređenje turističke infrastrukture. Drugi dio je rekonstrukcija i opremanje hostela u Boriku, gdje će boraviti grupe koje će posjećivati naše pijeske. Treći je posjetiteljski centar, zbog kojeg smo ovdje”, rekla je pročelnica Lukačin.

Đurđevački gradonačelnik, Hrvoje Janči istaknuo je kako je projekt Prirodne baštine u Đurđevcu dio plana razvoja turizma u Đurđevcu u zadnjih sedam godina.

“Vide se značajni pomaci, a s realizacijom ovog projekta stavit ćemo se još jače na turističku kartu kontinentalne Hrvatske, nego je to bilo do sada. U 2019. godini zajedno sa Muzejom, Starim gradom, hrvatskom Saharom, devama bilježimo značajne rezultate, a imali smo preko 16 tisuća posjeta”, rekao je Janči te dodao kako nakon korona krize ovaj kompleks bilježi porast prihoda, nego prije korone.

“Posjetiteljski centar najviše se odnosi na Đurđevačke pijeske i to što imamo je stvarno nešto posebno, a ovaj centar će omogućiti da posjetitelji dožive Đurđevačke pijeske bez obzira na vremenske uvjete i godišnje doba”, istaknuo je Janči kazavši kako je Đurđevac prvi proveo ovakvu natjecateljsku javnu nabavu.

“Vjerujem da će tvrtka Novena napraviti i u Đurđevcu nešto za pamćenje. Mislim da ćemo svi biti zadovoljni”, zaključio je Janči i pozvao na daljnju suradnju.

Ervin Šilić, direktor tvrtke Novena rekao je kako Đurđevac kao grad bogate povijesti, velike tradicije manifestacija i legendi treba imati i mjesto na kojem će prikazati i onaj znanstveno popularni dio.

Projekt je detaljnije prezentirao Artur Šilić, također iz tvrtke Novena, naglasio je kako će postav imati četiri razine sadržaja postava, a to su geologija, biologija, povijest i kulturna baština.

“Prostor će imati devet izložbenih prostorija na oko 600 kvadrata koji će biti raspodijeljeni na tri etaže. Postojat će 33 multimedijalne cjeline, 17 digitalnih i 19 interaktivnih, a u izradi će sudjelovati 25 stručnjaka i to arhitekti, biolozi, dizajneri, povjesničari, geolozi, programeri, električari, ilustratori, snimatelji, itd. Sadržaj će se prikazivati kroz razne tehnike, sliku, tekst, 3D animacije, računalne igre, virtualnu stvarnost, holograme i slično”, pojasnio je Artur Šilić.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Đurđevca Željko Lacković rekao je kao je ovakav projekt bitan je za prirodu i kulturnu baštinu jer se Đurđevac nalazi u prostoru koji se naziva europskom Amazonom.

“Trenutni strateški plan Hrvatske koji traje od 2020. do 2025., a njime se planira osnivanje novih nacionalnih parkova i parkova prirode. Đurđevac je u prethodnom razdoblju od Vlade tražio da se strategija dopuni i da se predvidi osnivanje Parka prirode Podravina upravo na području biosfere Mura-Drava-Dunav. Očekuje se da će sljedeće godine biti donesen pentalateralni sporazum između Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije kroz koje ove rijeke protječu, a sve kao podloga zaštite bioraznolikosti na ovom našem području”, pojasnio je Lacković.

Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovali su i Marta Lenac ispred Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije i Mario Fuček ispred Lokalne akcijske grupe Podravina.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti