Subota, 27. travnja 2024.

RCGO Piškornica: ‘Izgradnja i rad centra neće negativno utjecati na okoliš i zdravlje ljudi’

'Iako će se zaprimati veće količine otpada na obradu nego što se zaprimaju sada na odlagalište, taj otpad će, važno je naglasiti, biti obrađen, a na odlagalište će se odložiti samo potpuno inertizirani otpad u kojem nema materijalno i energetski vrijednih sirovina i to u znatno manjim količinama nego što se sada odlaže', napominju u RCGO Piškornici

- Oglas -

Puno se u posljednje vrijeme pričalo o izgradnji Regionalnog centra za gospodarenje otpadom sjeverozapadne Hrvatske Piškornica.

Kako bismo našim čitateljima što bolje približili taj projekt, obratili smo se odgovornima u RCGO-u Piškornica i razgovarali s tajnicom uprave Mihaelom Juranić.

Gdje će biti smješten RCGO Piškornica?

- Oglas -

– Lokacija zahvata Regionalni centar za gospodarenje otpadom sjeverozapadne Hrvatske Piškornica (RCGO Piškornica) nalazi se na udaljenosti od otprilike 1 km od najbližeg naselja Pustakovec, a 8 km sjeverno od centra grada Koprivnice, u općini Koprivnički Ivanec, županija Koprivničko–križevačka – stoji u odgovoru RCGO-a Piškornica.

Koji je zapravo cilj i svrha RCGO Piškornica?

– RCGO Piškornica ima za cilj služiti potrebama za gospodarenje komunalnim otpadom Koprivničko-križevačke, Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Međimurske županije (oko 500.000 stanovnika u 110 općina i gradova).

Glavni elementi projekta će uvesti poboljšanja i nadogradnju infrastrukture za obradu ostatnog komunalnog otpada te će doprinijeti postizanju ciljeva za ponovnu uporabu i recikliranje te najvažnije, smanjenju količine otpada odloženog na odlagalištima.

Vizualizacija budućeg RCGO Piškornica // Izvor: RCGO Piškornica

Koji su rokovi za izgradnju centra?

- Oglas -

– Ukoliko će sve ići prema planu, trenutno predviđeni rok za izgradnju centra je početak 2027. godine.

Kolika je ukupna vrijednost projekta?

– Ukupna procijenjena vrijednost projekta iznosi oko 120 milijuna eura. Konačna vrijednost bit će poznata nakon provedenih svih postupaka javne nabave. Projekt će se financirati iz sredstava Europske unije i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost čiji će udio zajedno iznositi 90% i vlastitih sredstava čiji će udio biti 10%.

Kakve vrste otpada će se zbrinjavati u centru i na koji način?

– U RCGO-u Piškornica će se primati pet glavnih vrsta otpada – miješani komunalni otpad, glomazni otpad, odvojeno prikupljeni i preostali otpad nakon sortiranja, poput papira, kartona i plastike koje komunalna društva nisu mogla usmjeriti prema recikliranju, građevinski otpad i neopasni proizvodni otpad poput pepela, pijeska i slično. Prilikom ulaska, kamioni će se automatski provjeravati, vagati i odvoziti otpad do prihvatnih prostora.

Glavni dio RCGO-a Piškornica bit će postrojenje za mehaničko-biološku obradu otpada koje će se sastojati od biološke obrade u boksovima za biosušenje, tri linije za mehaničku obradu i hale za dozrijevanje otpada. Primarni fokus obrade bit će miješani komunalni otpad koji će se dovesti u prihvatni prostor iz kojeg će se utovariti u boksove na biosušenje, a ta faza će trajati otprilike 15 dana. Svrha biosušenja je provesti prvi stupanj biološke obrade, uklanjajući neugodne mirise i oko 25 posto vlage iz otpada kako bi kasnija mehanička obrada bila učinkovitija.

Tijekom mehaničke obrade izdvajat će se magnetični i nemagnetični metali, biorazgradiva frakcija, plastika i papir za recikliranje te goriva frakcija. Goriva frakcija kasnije će se koristiti za proizvodnju goriva iz otpada, koje će se dalje plasirati na tržište, dok će biorazgradiva frakcija, tijekom otprilike osam tjedana, proći kroz halu za dozrijevanje biootpada kako bi se potpuno inertizirala prije odlaganja. Ostale izdvojene frakcije, poput metala, plastike i papira, plasirat će se na tržište za recikliranje. Svi ovi postupci provodit će se u zatvorenim halama uz sve mjere zaštite okoliša.

Osim samog RCGO-a Piškornica, bit će izgrađene i dvije pretovarne stanice, jedna u Varaždinu, a druga u Zaboku.

Važno je napomenuti kako u sklopu RCGO-a Piškornica nije planirana energetska oporaba, odnosno spaljivanje otpada; umjesto toga, proizvodit će se gorivo iz otpada koje će se predati ovlaštenim oporabiteljima. Drugim riječima, odlagat će se samo inertizirani otpad, odnosno otpad koji je sličan kompostu, no zbog toga što potječe iz miješanog komunalnog otpada, nije ga moguće koristiti u poljoprivredi kao onaj dobiven iz odvojeno skupljenog biootpada.

Odlagalište otpada Piškornica
Ilustracija // Foto: Luka Krušec / LuMedia

Koliki će biti kapaciteti centra?

– Sukladno postojećoj projektno – studijskoj dokumentaciji Piškornica, Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava, dokumentaciji o nabavi te Sporazumu (ugovoru) o projektiranju i izvođenju radova na izgradnji RCGO Piškornica koji je potpisan sa tvrtkom Kostak, planiran je prihvat i obrada 99.877 tona/god s područja četiri županije, Koprivničko–križevačke, Krapinsko–zagorske, Međimurske i Varaždinske.

Na prijedlog Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Vlada RH je usvojila novi Plan gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2023.-2028. god. koji u ovoj prvoj fazi ne predviđa prihvat otpada izvan planirane 4 županije. Tim planom predviđena je u drugoj fazi mogućnost prihvata otpada iz Bjelovarsko-bilogorske županije, što će zasigurno ovisiti o ispunjenju zadanih ciljeva i postignuća u JLS-ovima s područja te županije, ali i ukupnih nacionalnih ciljeva u gospodarenju otpadom RH. Predviđeni maksimalni dnevni kapacitet svih linija je do 480 t, no očekivano je oko 350 t.

Koje su glavne tehnološke jedinice i što će se još osim njih izgraditi u centru?

– Glavne tehnološke jedinice/procesi u RCGO Piškornica obuhvaćaju: Hala za mehaničko-biološku obradu otpada, Boksovi za biosušenje otpada, Hala za dozrijevanje biootpada, Spremište reciklabilnog otpada, Odlagalište inertnog otpada, Odlagalište neopasnog otpada, Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, Prostor za prikupljanje i obradu građevinskog otpada, Boksovi za skladištenje recikliranog agregata, Prostor za prikupljanje i iskorištavanje odlagališnog plina, Biofilteri. Osim navedenih izgradit će se i upravna i servisna zgrada te infrastrukturne i ostale površine, objekti i uređaji.

Na koji način će centar voditi brigu o zaštiti okoliša? 

– Izgradnja i rad centra u komparaciji sa sadašnjim stanjem kada se otpad odlaže na odlagalište bez cjelovite obrade neće negativno utjecati na okoliš i zdravlje ljudi. Iako će se zaprimati veće količine otpada na obradu nego što se zaprimaju sada na odlagalište, taj otpad će, važno je naglasiti, biti obrađen, a na odlagalište će se odložiti samo potpuno inertizirani otpad u kojem nema materijalno i energetski vrijednih sirovina i to u znatno manjim količinama nego što se sada odlaže.

Izrađeni su Studija utjecaja na okoliš i Elaborati zaštite okoliša te su provedeni postupci procjene utjecaja na okoliš u kojima je projekt dobio „zeleno svjetlo“ za izgradnju.

Što se tiče zaštite zraka, odnosno sprječavanja širenja neugodnih mirisa i potencijalno opasnih plinova, predviđeno je više različitih stupnjeva zaštite. Najprije, sva obrada otpada predviđena je u zatvorenim halama koje će biti u stalnom podtlaku, zatim su predviđene dvije vrste filtera unutar samog postrojenja – vrećasti filteri i ispirači plinova i konačno, prije ispuštanja plinova iz postrojenja predviđeno je završno pročišćavanje na biofilterima.

Što se pak zaštite voda tiče i tu je predviđeno više stupnjeva zaštite. Sva manipulacija otpadom vršit će se na vodonepropusnim podlogama, a sva otpadna voda skupljat će se cjevovodima i kasnije pročišćavati na vlastitom uređaju za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV), a ta voda se pak neće ispuštati u potok Gliboki, već je predviđena izgradnja sustava odvodnje (kanalizacije) do naselja Koprivnički Ivanec gdje će se spojiti na postojeću mrežu odvodnje kojom će se ta voda odvoditi do UPOV-a grada Koprivnice, gdje će se još jednom pročistiti prije ispuštanja u okoliš. Na odlagalištu je također predviđen višestruki sustav zaštite, odnosno predviđen je dvostruki temeljni brtveni sustav u sredini kojeg je predviđen i sustav za kontrolu propuštanja geomembrane kako bi se, ukoliko dođe do oštećenja vodonepropusne geomembrane, moglo istog trena započeti sa sanacijom mogućeg propuštanja.

Uvođenjem naprednih mjera zaštite okoliša i ljudskog zdravlja smanjit će se, u odnosu na dosadašnji sustav zbrinjavanja (odlaganja) otpada, emisije stakleničkih plinova (poglavito metana) u ekvivalentu od oko 35.000 t CO2 te oko 46.000 t ukoliko se recikliraju svi materijali koji će biti oporabljeni.

Gospođo Mihaela, kakvu poruku imate za one koji smatraju da će RCGO Piškornica biti ‘ekološka bomba’ usred Podravine?

– Razumijemo zabrinutost nekih glede projekta RCGO Piškornica, ali želimo naglasiti da smo predani ostvarivanju visokih ekoloških standarda. Edukacija je ključna u ovom procesu, stoga ćemo uložiti napore u transparentnost i pružanje informacija. Kroz edukativne programe, želimo demistificirati moguće negativne percepcije i istaknuti prednosti projekta, uključujući smanjenje odlaganja otpada, očuvanje okoliša i stvaranje dugoročnih ekoloških benefita. Slična postrojenja standardna su pojava diljem Europske unije, a naš cilj je da u RCGO Piškornica primijenimo najbolje tehnike prema standardima EU. Važno je razumjeti da će pažljivo planiranje i implementacija održivih praksi osigurati da RCGO Piškornica bude resurs, a ne ekološki teret, doprinoseći ekološkoj održivosti cijele regije.

Izgled budućeg Regionalnog centra za gospodarenjem otpadom Piškornica
Izgled budućeg Regionalnog centra za gospodarenjem otpadom Piškornica // Foto: RCGO Piškornica

*Ovaj članak donosimo u sklopu projekta ‘Klikaj za zaštitu okoliša’ koji je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti