Četvrtak, 18. travnja 2024.

Rukometašice Splita u derbiju bolje od Zrinskog

U 13. kolu 1. hrvatske rukometne lige za žene tri domaćina Split 2010, Dugo Selo 55 i Dalmatinka bila su uvjerljiva. Bjelovar je pak, u odličnom nizu od četiri pobjede zaredom. Trešnjevka je došla do prvog slavlja u gostima, izvještava Hrvatski rukometni savez.

Premda se očekivala velika borba u susretu ekipa koje su blizu jedna drugoj na ljestvici, od toga nije bilo ništa. Zapravo neizvjesnosti je bilo samo u prvih 10-tak minuta. Onda su Splićanke povezale tri velike serije od 4, pa 3, pa još jedanput četiri pogotka u nizu i na predah otišle s plus sedam 17:10. Sredinom drugoga dijela njihova je prednost narasla na deset razlike. A malo opuštanje u završnici Zrinski je iskoristio i s pet pogodaka zaredom u posljednjih sedam minuta pretvorio u poraz od minus šest. Sa sedam pogodaka Klara Birtić bila je prvo ime domaćeg sastava. Kod gošći čak 12 igračica među strijelcima, a najviše, i to pet, dala je Hannah Vuljak.

Bjelovar se od starta susreta nametnuo u Trogiru. Nakon deset minuta već su gošće imale dvostruku prednost 3:6. Najveća prednost bila je plus pet u 24. minuti. Završnica prvog dijela pripala je domaćim rukometašicama pa se na predah otišlo s 9:12. Tračak nade koji se pojavio kod Trogira na poluvremenu brzo je ugašen u nastavku. Gošće su naime, već nakon desetak minuta igre u nastavku imale šest pogodaka viška i rutinski su kontrolirale susret do kraja. Trogir je doduše u 58. bio na minus tri, ali premalo je vremena bilo za preokret. Sa šest pogodaka Ivka Kljaković Gašpić bila jenajbolja kod domaćih, a Nika Vojnović s pet kod gošći. Od devet pobjeda ove sezone, Bjelovar je četiri ostvario u gostima.

Najneizvjesniji susret odigrali su Dalmatinka i Sesvete. Čak devet izjednačenja bilo je u prvih 40. minuta. U prvom dijelu najveća razlika sastava iz Ploča bila je plus tri. Na poluvremenu pak, samo jedan 12:11. A onda nakon cijele serije izjednačenja u drugom dijelu Dalmatinka uspijeva postići pet pogodaka zaredom i pobjeći na plus četiri 23:19. I tu je čini se, bio kraj nadanjima Sesveta da bi mogle do boda ili bodova u Pločama. Doduše, devet minuta prije kraja bile su na minus dva, ali se domaći sastav ponovno uozbiljio u završnici i s tri pogotka zaredom riješio sve dvojbe. Sa šest pogodaka Marija Marić najbolji strijelac Dalmatinke. Isto toliko postigla je Lana Jurina kod Sesveta.

U još jednom mini derbiju ekipa iz sredine ljestvice uspješniji je bio domaćin, Dugo Selo ’55. Premda su susret otvorile pomalo furiozno sa 6:1, ipak su na poluvremenu zaostajale dva pogotka 14:16. Lucija Humel (6) i Lea Hren (5) postigle su čak 11 od 16 pogodaka Osijeka u prvih 30. minuta. Nastavak je u potpunosti pripao domaćim rukometašicama. Taj su dio one dobile 16:11. Vodstvo su preuzele u 38. minuti (19:18). Do 50. minute dale su sedam, a primile samo dva pogotka i otišle na velikih šest razlike. Osijek je pak s tri vezana pogotka na kraju upisao podnošljiv poraz 30:27.Čak 14 obrana imala je sjajna Mara Budić. Sa šest pogodaka pak, Paula Jakešević bila je najefikasnija kod Dugog Sela. Kod gošći daleko najbolji već spomenuti dvojac Lucija Humel 9, a Lea Hren 7 .

Trešnjevka je nakon pobjede protiv Dugog Sela 55 u prvom dijelu sezone, ostvarila drugu sa Zelinom. Dodatno je vrijedna i važna jer je izborena u gostima. Domaće rukometašice su dominirala prvim dijelom. Najveću prednost ostvarile su pet minuta prije predaha kada su vodila s tri razlike. Na poluvremenu je ipak bilo nešto manje 11:9. Vodila je Zelina sve do pet minuta prije kraja. U jednom trenutku imala je i četiri pogotka prednosti, ali je posustala u završnici. Trešnjevka je u samo četiri minute uspjela dati četiri pogotka i u 56. gurnuti domaćina u minus od tri pogotka 19:22. Premda su se u 59. primakle na gol zaostatka, do pobjede nisu mogle, jer je Marina Krajpl svojim petim pogotkom (najefikasnija kod Trešnjevke) u 60. minuti riješila pitanje pobjednika. Devetim pogotkom u posljednjim sekundama Mirna Vučković (najbolja kod Zeline) samo je ublažila poraz 22:23.

1.HRL ZA ŽENE: 13. KOLO

SPLIT 2010 – ZRINSKI 30:24
TROGIR 58 – BJELOVAR 23:26
DALMATINKA – SESVETE AGROPROTEINKA 29:25
DUGO SELO 55 – OSIJEK 30:27
ZELINA – TREŠNJEVKA 22:23
KOKA – PODRAVKA VEGETA 28:32