SUPERSPORT HNL Hoxha zabio prvijenac pa pocrvenio, nakon toga pukla je petarda na Poljudu

U derbiju 8. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige Hajduk je u nedjelju navečer u odličnoj atomosferi na Poljudu ugostio Slaven Belupo.

Splićani su istrčali u vrlo ofenzivnom sastavu s Krovinovićem, Sahitijem, Biukom, Livajom i Mlakarom, dok je Zoran Zekić odabrao oprezniji pristup s puno defenzivaca po vokaciji, a u napadu je iznenađujuće krenuo Mateo Kocijan.

Po prvi put kapetansku vrpcu Slavena Belupa ponio je mladi stoper, Koprivničanac Filip Hlevnjak.

U 8. minuti Hoxha je odlično ubacio s lijeve strane, a Crnac je malo zakasnio na drugoj vratnici i velika je prilika propala.

Hajduk je uzvratio ubačajem Krovinovića, no Martinaga je očistio ispred Lovrencsicsa.

Igru je u 17. minuti zbog ozljede morao napustiti Nikola Jambor, u 17. minuti zamijenio ga je Ivan Krstanović, napadač koji je zabio najviše golova Hajduku u povijesti HNL-a – 17.

Dovelo je to i do promjena u rasporedu igrača. Krstanović je bio u špici, a Kocijan je povučen na poziciju ofenzivnog veznog.

Crnac i Krovinović
Ante Crnac i Filip Krovinović // Foto: NK Slaven Belupo

Hajduk je pritiskao, nakon ubačaja Eleza na drugoj je vratnici prekratak bio Awaziem. Biuk se našao u prilici u 32. minuti, ali mu je u blok ušao Tepšić.

Opasan je bio ubačaj Lovrencsicsa u 38. minuti, ali je Marković odlično intervenirao ispred Livaje. Ubrzo je Hajduk zaprijetio preko Mlakara koji je tukao iznad gola, a isto je ponovio i Biuk.

I baš za najveće Hajdukove dominacije u 43. minuti Arbër Hoxha je nakon kontre prošao pokraj dvojice čuvara i matirao Sentića za vodstvo Farmaceuta na Poljudu. Kocijan je petom poslao visoku loptu koju je Bašić glavom prenio za Hoxhu, a kosovski krilni napadač izvrsno je realizirao veliku priliku.

Hajduk je bolje otvorio nastavak i u 57. minuti Slaven je primio prvi gol u gostima ove sezone, Jan Mlakar je nakon ubačaja Melnjaka svladao Markovića. VAR je provjeravao situaciju, ali sve je bilo u redu, Bijeli su izjednačili.

U 54. minuti lopta je nakon glavometa u domaćem šesnaestercu stigla do Crnca koji je s 10 metara tukao malo pokraj vratiju.

Dvije minute kasnije Hoxha je neoprezno faulirao Sahitija i zaradio drugi žuti, tako da uz prvijenac u HNL-u ima upisan i crveni karton.

Elez je u 60. minuti prebacio Slavenovu obranu, a David Čolina je izbio sam pred Markovića i pogodio za preokret – 2:1.

Hajduk je potvrdio pobjedu u 77. minuti, kad je Atanasov iz slobodnog udarca kojeg je sam izborio uz Hlevnjakovu pomoć pogodio za 3:1. Slavenov stoper skrenuo je loptu koja je prevarila vratara Markovića.

Četvrti pogodak postigao je Hajduk u 81. minuti, poentirao je Nikola Kalinić na asistenciju Livaje, a osti je igrač pogodio za konačnih 5:1 nakon što je spremio odbijanac kojeg je Marković obranio Livaji.

Tako je splitski sastav stigao do uvjerljive pobjede kojom se popeo na treće mjesto, dok je Slaven nakon drugog poraza sezone ostao drugi.

U sljedećem kolu Slaven Belupo će u Koprivnici ugostiti Istru 1961. Ta je utakmica na rasporedu sljedeće nedjelje s početkom u 18.55 sati.

Hajduk - Slaven Belupo
Igrači Slavena Belupa na Poljudu // Foto: NK Slaven Belupo

HAJDUK – SLAVEN BELUPO 5:1 (0:1)
SPLIT – Stadion Poljud. Gledatelja 18.000. Sudac: Jović (Zagreb).
HAJDUK: Sentić – Lovrencsics (od 46. Čolina), Awaziem, Elez, Melnjak – Fossati (od 74. Grgić), Krovinović (od 82. Krolo) – Sahiti (od 62. N. Kalinić), Livaja, Biuk – Mlakar (od 74. Atanasov). TRENER: Valdas Dambrauskas.
SLAVEN BELUPO: Marković – Bosec, Hlevnjak, Tepšić, Martinaga (od 78. Talys) – Marina, Jambor (od 17. Krstanović), Bašić (od 61. Kvržić) – Crnac (od 61. Žuljević), Kocijan (od 78. Fanimo), Hoxha. TRENER: Zoran Zekić.
STRIJELCI: 0:1 Hoxha (43), 1:1 Mlakar (51), 2:1 Čolina (60), 3:1 Atanasov (77), 4:1 N. Kalinić (81), 5:1 N. Kalinić (90+3).
CRVENI KARTON: Hoxha (56 – drugi žuti; preoštar start).

10. Rijeka 7 1 2 4 6:11 -5 5

REZULTATI 8. KOLA: Dinamo – Rijeka 3:1, Varaždin – Gorica 2:1, Osijek – Šibenik 1:1, Istra 1961 – Lokomotiva 1:2, Hajduk – Slaven Belupo 5:1.
PAROVI 9. KOLA: Šibenik – Hajduk (petak, 20.00), Rijeka – Osijek (subota, 18.30), Gorica – Dinamo (subota, 21.05), Slaven Belupo – Istra 1961 (nedjelja, 18.55), Lokomotiva – Varaždin (nedjelja, 21.05).

Antonio Bosec // Foto: NK Slaven Belupo