Svjetsko prvenstvo: Argentina je bila bolja, Hrvatska igra za broncu

Hrvatska nogometna reprezentacija poražena je u drugom uzastopnom polufinalu Svjetskog prvenstva, uvjerljivu pobjedu ostvarila je Argentina predvođena Lionelom Messijem i Julianom Alvarezom.

Početak utakmice protekao je u dosta opreznoj igri s obje strane. Hrvatska je u prvih pola sata imala kontrolu, no vidjelo se da to nije ono pravo izdanje Vatrenih. Ubrzo su to Gaučosi i kaznili, a imali su i sudački vjetar u leđa, barem tako tvrde sudački eksperti.

Vatreni neće po dobrom pamtiti ovo polufinale, ali već u subotu je na redu nova velika utakmica u kojoj se igra za treću medalju u kratkoj, ali izuzetno uspješnoj povijesti.

Prvi pravi udarac prema vratima uputio je Fernandez u 25. minuti, Livaković je obranio.

A onda je u 32. minuti talijanski sudac Orsato pokazao na bijelu točku nakon upitnog prekršaja Livakovića na Alvarezu koji je krenuo sam prema hrvatskom golu.

Lionel Messi tukao je iz kaznenog udarca snažno i precizno, Livaković to nije mogao obraniti, Argentina je u 34. minuti došla u vodstvo.

Uslijedili su žestoki prigovori naših igrača, ali nije pomoglo. Sudački ekspert Marijo Strahonja na HRT-u je rekao kako je talijanski sudac pogriješio, te da nije bilo elemenata za kazneni udarac. Livaković i Alvarez su se samo sudarili, prekršaja nije bilo, tvrdi Strahonja.

Zbog prigovora je isključen pomoćni trener Mario Mandžukić, a Dalić je dobio žuti karton.

Još se naši nogometaši nisu oporavili od šoka, a Julian Alvarez se u kontranapadu prošetao kroz hrvatsku obranu, prevario Juranovića i Sosu i iz blizine poentirao za 2:0.

Odličnu obranu upisao je Livaković u 42. minuti, kad je glavom nakon kornera tukao Mac Allister.

S dvije promjene u nastavak je krenuo Zlatko Dalić, umjesto Sose i Pašalića ušli su Vlašić i Oršić, a nakon pet minuta Petković je zamijenio Brozovića.

Hrabro je krenula Hrvatska, no zaprijetila je Argentina preko Messija, Livaković je obranio. Još jednom Messi je bio na sceni u 69. minuti, ovaj put je izvrtio Gvardiola i idealno asistirao Alvarezu koji je potvrdio argentinsku vizu za finale u Kataru.

Ostala je Hrvatska bez počasnog pogotka, Argentina je pobijedila s 3:0 i tako se revanširala za poraz u skupini prošlog Mundijala u Rusiji, kad je poražena protiv Vatrenih istim rezultatom.

Unatoč porazu, treba čestitati Vatrenima na velikom uspjehu kojeg su dosad ostvarili, realno je malo tko očekivao novo polufinale četiri i pol godine nakon Rusije.

Od šest SP-a, Hrvatska je sudjelovala u tri polufinala, što je sjajan doseg, a velike zasluge za to idu i Zlatku Daliću.

Svojedobno je velike zasluge za Dalićev dolazak na izborničku poziciju nakon smjene Ante Čačića imao Robert Markulin, član Izvršnog odbora HNS-a i predsjednik Slavena Belupa.

Hrvatska će u subotu u 16 sati igrati za treće mjesto protiv poraženog iz drugog polufinala kojeg u srijedu od 20 sati igraju Francuska i Maroko.

Messijeva Argentina borit će se za treći naslov u povijesti svjetskih prvenstava, finale je u nedjelju u 16 sati.

HRVATSKA – ARGENTINA 0:3 (0:2)
HRVATSKA: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa (od 46. Oršić) – Modrić (od 81. Majer), Brozović, Kovačić – Pašalić (od 46. Vlašić), Kramarić (od 72. Livaja), Perišić.
IZBORNIK: Zlatko Dalić.
ARGENTINA: E. Martinez – Molina (od 86. Foyth), Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul (od 74. Palacios), Paredes (od 62. L. Martinez), Fernandez, Mac Allister (od 86. Correa) – Messi, Alvarez (od 74. Dybala).
IZBORNIK: Lionel Scaloni.
STRIJELCI: 0:1 Messi (34-11 m), 0:2 Alvarez (39), 0:3 Alvarez (69).