Petak, 29. ožujka 2024.

U Hrvatskoj je svakih 15 minuta zlostavljana jedna žena

Policijskim službenicima u pojedinim školama predstavlja problem što djelatnici škola ne postupaju po protokolima i odredbama Kaznenog zakona koje jasno propisuju da imaju obvezu prijaviti nasilje ili sumnju na nasilje

- Oglas -

Županijski tim Koprivničko-križevačke županije za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji održao je sjednicu kojoj je prisustvovao i zamjenik župana Ratimir Ljubić.

On je istaknuo kako Županija posvećuje veliku pažnju borbi protiv nasilja u obitelji i nasilju nad ženama te dodao kako projekt „Sigurne kuće“ ide prema svom planu. Trenutno je u fazi opremanja i ostvaruju se su svi preduvjeti da se uskoro svi njeni korisnici i djelatnici presele na novu lokaciju.

Voditeljica Županijskog tima Maja Gregurević rezimirala je brojne aktivnosti provedene u okviru obilježavanja 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama te napomenula kako je vidljiv utjecaj pandemije na odnose u društvu te da je potrebna dodatna edukacija i podrška za osobe koje rade u školama kako bi svi znali ispravno postupati kada primijete da postoje problemi u obitelji ili vršnjačko nasilje.

- Oglas -

Zamjenica voditeljice Marina Švagelj Jažić ispred udruge „Hera“ opisala je aktivnosti koje je Udruga provela u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Koprivničko-križevačke županije te istaknula kako je važno zaustaviti ignoriranje i umanjivanje nasilja nad ženama, a posebice tretiranje nasilja kao privatnog problema žena žrtava nasilja.

Prema poznatim podacima, u Hrvatskoj je svakih 15 minuta zlostavljana jedna žena. Iz godine u godinu statistike pokazuju kako je sve više onih, koji trpe različite oblike nasilja, napomenula je Švagelj Jažić i dodala kako su preko usluge savjetovališta koju obavljaju imali u ovoj godini preko 250 poziva na SOS telefon i od toga je 53% poziva bilo koji su upućeni po prvi puta.

Voditeljica Gregurović se osvrnula i na problem sigurnosti djece u digitalnom okruženju napomenuvši kako policijskim službenicima u pojedinim školama predstavlja problem što djelatnici škola ne postupaju po protokolima i odredbama Kaznenog zakona koje jasno propisuju da imaju obvezu prijaviti nasilje ili sumnju na nasilje.

U nastavku sjednice bilo je riječi i o funkcioniranju Obiteljskog centra koji će od lipnja pružati usluge podrške na lokaciji koprivničkog kampusa, a svi članovi su se složili kako je potrebna još veća povezanost i suradnju institucija koje se bave, kako prevencijom, tako i rješavanjem slučajeva nasilja – centra za socijalnu skrb, policije, pravosuđe, zdravstvene ustanove, nevladine organizacije (HERA), sigurne kuće i ostalih dionika.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti