Utorak, 30. travnja 2024.

FOTO Košarkaški sjever: križevački Radnik u velikom derbiju slavio protiv Virovaca

U 5. kolu Druge košarkaške lige Sjever odigran je veliki derbi između prošlogodišnjeg doprvaka (Radnika) i prvaka (Podravca). Nakon odlične utakmice i velike borbe, pred lijepo ispunjenim tribinama križevačke dvorane, pobjedu je zasluženo odnio Radnik. U ostalim utakmicama postignuti su očekivani rezultati.

Križevčani su, slično kao i u prošlosezonskoj utakmici, krenuli furiozno i predvođeni izuzetno raspoloženim Ivanom Svobodom (31, 7×3) zatrpavali koš gostiju sa svih strana.

Nakon prve četvrtine bilo je 10, nakon druge 20, a u 22. minuti najviših 25 razlike (62:37). Ali, znate ono o virovskom Podravcu – ne otpisujte ih, jer oni se nikad ne predaju. Na kraju treće četvrtine gosti su smanjili na još uvijek previsokih 76:59, ali domaći kao da su se umorili i u zadnjoj četvrtini napadački potpuno stali. Gosti iz Virja su malo po malo topili razliku, da bi ušli u potpuno neizvjesnu završnicu. Zbog nedostatka snage, obostrano se dosta griješilo, a valja spomenuti da su gosti na kraju imali čak dva napada za preokret, ali taj korak nisu uspjeli učiniti.

Oba trenera su koristila po deset igrača. Kod pobjednika je briljirao već spomenuti Ivan Svoboda, a veliki doprinos pobjedi dala je centarska linija – Tomislav Garvanović (16, 1×3) i Tomislav Žulj (10). Igrom je dirigirao Dorian Ribarić (7, 1×3), a odlično se snalazio mladi Roko Bolčić (8). Goste je predvodio Stefan Zadravec (24, 1×3), veliku bitku pod košem vodio Nikola Šestak (19, 1×3), a odličan je bio razigrani Antonio Šoš (18).

U susretu između Varaždina i đurđevačke Mladosti bolji su bili Varaždinci, 81:72, ali ne tako uvjerljivo kao što se očekivalo. Luka Štambuk (24, 3×3), Luka Čevra (17, 2×3) i Kruno Smontara (12, 2×3) bili su najbolji akteri kod pobjednika, a Vladimir Beljan (27, 3×3), Igor Odobašić (20, 4×3) i Zoran Jančijev (12) kod gostiju.

Bjelovarski Vedi i Međimurje iz Čakovca ostali su neporaženi nakon pet kola zahvaljujući tijesnim pobjedama, istim rezultatom, 83:80, nad Petrom Zrinskim, odnosno Ivančicom. Bjelovarčanima je čak trebalo dodatnih pet minuta da ne dozvole prvorazredno iznenađenje i pobjedu Vrbovčana. Kod domaćih su najefikasniji bili L. Jurički (19, 1×3), Jan Zvonimir Vrdoljak (18), D. Šarić (15) i Igor Jukić (11), a  goste su do iznenađenja zamalo doveli Marko Tomić (26, 1×3), Karlo Pandur (20, 4×3), Patrik Čimbur (16, 2×3) i Luka Horvat (11).

Međimurje je do pobjede protiv Ivančice došlo tek u zadnjoj četvrtini. Kvartet Čakovčana, Domagoj Kuzmić (19, 2×3), Matija Novak (2×3) i Petar Glumac (po 18) i Karlo Pađan (14) bio je bolji od ostalih kod pobjednika, a Dean Herceg (17, 3×3), Stjepan Herceg (16), Luka Putar (15, 2×3) Filip Rožman i M. Kapustić (po 12) kod gostiju.

U utakmici dvije ekipe koje su do ovog kola bile bez pobjede, Koprivničanci su i dalje ostali na nuli, dok su Bjelovarčani došli do svoje prve pobjede. Za konačnih, 90:72, kod pobjednika su najzaslužniji Bruno Vrinjanin (22, 1×3), Filip Tušek (19, 1×3), Marko Kelava (19) i Ivan Stjepanović (18, 1×3). Kod poraženih je Robert Mihoković postigao 21 (3×3), Domagoj Mihoković 12, Mario Gerić 11 (1×3), a Marko Hrženjak 10 (1×3) koševa.

Labrada je pobjedom protiv Virke, 73:67, pobjegla u sredinu prvenstvene ljestvice.  B. Strunjak je postigao 27 (2×3), B. Petrović 17 (2×3), O. Magdić-Govedarica 13, a G. Andabak 12 (2×3) koševa kod Zagrepčana, a Antonio Pavlović 20 (2×3), P. Fuis 15 (1×3), D. Pažin (1×3), N. Krstanović (2×3) i S. Petrović po 10 koševa kod Virovitičana.

Poslije pet odigranih kola na tablici vode Radnik, Vedi i Međimurje bez poraza, dok Varaždin i Podravac imaju po jedan poraz.