Subota, 27. travnja 2024.

Košarkaški sjever: Virovci pokleknuli u Varaždinu, Križevčani napravili velik korak prema naslovu prvaka

Istaknimo da je đurđevačka Mladost upisala svoju petu prvenstvu pobjedu, dok je prošlog vikenda Koprivnica deklasirana kod kuće od Petra Zrinskog, ali je i upisala prvu ligašku pobjedu protiv Labrade

Prošlog vikenda odigrano je svih šest utakmica 15. kola Druge košarkaške lige Sjever. Najznačajnija je bila ona u Varaždinu u kojoj su domaćini nanijeli drugi poraz Podravcu iz Virja koji su iskoristili Križevčani pobjedom nad Ivančicom, napravivši tako velik korak prema naslovu prvaka.

U Varaždinu je bilo prilično uzbudljivo. Veći dio prvog poluvremena vodili su gosti iz Virja, ali su domaći nakon treće četvrtine došli do značajne prednosti rezultatom 81:65. Gosti su u zadnjoj dionici sve pokušali, stigli minutu do kraja na -1, ali nisu imali snage za konačni preokret pa je završilo 99:94 za Varaždin. Kod pobjednika je najbolji bio Luka Čevra s 31 (1×3) postignutim košem, Kruno Smontara je dodao 20 (3×3), a Luka Štambuk (1×3) i Filip Majdak po 14 koševa. Kod gostiju je Martin Vedriš postigao 21 (2×3), Antonio Šoš 19, Nikola Šestak i Stefan Zadravec (1×3) po 16, Karlo Molnar 12 (3×3) i Julijan Zadravec 10 (2×3) koševa.

Radnik se dosta lako obračunao s Ivančicom. Do konačnih 86:57 Križevčani su došli nadvisivši goste u sve četiri dionice. Najefikasniji kod domaćih su bili, novajlija u Radnikovom dresu Gabriel Divić (19, 5×3) i Juraj Brkić (19, 3×3), Ivan Svoboda je postigao 11 (2×3), a Filip Šašek 10 koševa. Kod gostiju iz Ivanca najraspoloženiji je bio Petar Košćak koji je postigao 18 (2×3), dok su Marko Kapustić s 12 i Leonardo Matuza s 11 (2×3) koševa bili nešto raspoloženiji od ostalih.

U susretu dviju ekipa s dna ljestvice Koprivnica je doživjela pravi debakl (48:118) protiv Petra Zrinskog iz Vrbovca. Kod domaćih su samo Vitomir Periša (10, 2×3) i Tadej Šenvald (9, 1×3) davali znakove života. U prijelaznom roku ojačane goste do rekordne pobjede predvodili su Roman Čimbur (6×3) i V. Gubijan s po 26 koševa. Vrlo dobri su bili L. Škaro (18, 2×3), Hrvoje Raspasović (11, 1×3) i Marko Tomić (10).

Još skromniji od slabašne Koprivnice, bili su košarkaši Labrade protiv Mladosti. U prvom poluvremenu postigli su samo 11, a završnih 36:67 zaista je više nego skroman doseg. Đurđevčani su ovom pobjedom došli do svoje pete pobjede u prvenstvu. Kod Zagrepčana je samo Maletić bio dvoznamenkasti, a kod gostiju je Andrija Cestar postigao 14 (4×3), Igor Odobašić i Anton Marić (1×3) po 12, a Zoran Jančijev 10 (2×3) koševa.

U utakmicama Međimurje – Bjelovar (81:66) i Vedi – Virka (86:65) pobijedili su, kako se i očekivalo, domaćini.

Nedjeljnim zaostalim susretom dva utopljenika, Koprivnice i Labrade, zaključen je ovaj košarkaški vikend. Koprivnica je pobjedom 82:79 došla do svoje prve prvenstvene pobjede. Najzaslužniji za nju bio je Robert Mihoković koji je postigao 26 koševa uz sedam pogođenih trica, Vitomir Periša je zabio 14, Tadej Šenvald (1×3) i Domagoj Mihoković po 13, a Matija Gerić 12 koševa. Kod gostiju su najbolji bili Pavao Bašić s 19 (2×3) i Marko Vujatović s 18 koševa.

Već na početku drugog dijela prvenstva, porazom Podravca u Varaždinu, križevački Radnik se značajno približio naslovu prvaka. U idućem kolu Križevčani gostuju u Virju. Njihova eventualna pobjeda značila bi praktički osvajanje naslova prvaka, dok bi pobjeda Virovaca produžila neizvjesnost.