Četvrtak, 25. travnja 2024.

Predavanje Irene Bekić ‘Galerija Prozori – galerija u knjižnici’ u subotu u AK galeriji

Galerija Prozori djeluje u zagrebačkoj Knjižnici Silvija Strahimira Kranjčevića (Knjižnice grada Zagreba) od 1978. godine

- Oglas -

U subotu, 26. ožujka u 19 sati u koprivničkoj AK galeriji održat će se predavanje Irene Bekić “Galerija Prozori – galerija u knjižnici”.

Galerija Prozori djeluje u zagrebačkoj Knjižnici Silvija Strahimira Kranjčevića (Knjižnice grada Zagreba) od 1978. godine. Program koji razvija temelji se na prostornoj i koncepcijskoj specifičnosti tj. supostojanju galerije s knjižnicom te na obraćanju širokoj neprofesionalnoj publici kojoj nastoji približiti umjetnost kao mogući oblik komunikacije i filter za razumijevanje i aktiviranje svakodnevice. Uz to svojim djelovanjem Galerija Prozori nastoji skrenuti pozornost na značaj javnog prostora za zajednicu.

Predstavljanje djelovanja Galerije Prozori nastojat će otvoriti pitanja o relacijama dvaju prostora – knjižničkog i galerijskog – njihovih namjena, metoda, strategija i djelovanja u smjeru uspostavljanja aktivnog i semantički heterogenog javnog prostora koji može potaknuti promjenu perspektive u odnosu na dominantne kulturne i povijesne narative.

- Oglas -

U okvirima knjižničarstva to uključuje reaktualizaciju kritičkih teorija, uvođenje kritičkog bibliotekarstva u knjižničarsku praksu te koncepta knjižnice kao agonističkog prostora što sve zajedno može doprinijeti stvaranju drukčijih prostornih i semantičkih konfiguracija na mjestima preklapanja knjižničarstva, umjetnosti i aktivizma. U okviru suvremene umjetnosti uključuje interdisciplinarni pristup, participativnost, širenje područja djelovanja te otvaranje umjetnosti prema novoj publici.

Irena Bekić završila je povijest umjetnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Zaposlena je u Knjižnicama grada Zagreba kao knjižničarka, voditeljica i kustosica Galerije „Prozori“ od 1995. godine. Predmet njezina interesa je suvremena novomedijska umjetnost, njezini istraživački i društveno transformacijski potencijali te interdisciplinarne suradnje umjetnosti i drugih područja, a napose kulturne antropologije.

Objavljuje likovnu kritiku te predgovore za izložbe i tekstove o umjetnicima, među kojima su i knjige „Andreja Kulunčić: umjetnost za društvene promjene”, 2013. i 2018., “Sandro Đukić: The Outworn Structure”, 2019. te artistbook Neli Ružić “Nigdina/NOWhere”, 2019. Kurirala je mnoge izložbe, među njima s Ancom Veronom Mihullet izložbu Andreja Kulunčić “Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete”, Rijeka, MMSU, 2022. i međunarodnu izložbu „Majke i kćeri” s Marijanom Stanić, (Galerija 90-60-90, Zagreb, 2010.; MKC , Split, 2011.) Autorica je ili suautorica umjetničkih, umjetničko istraživačkih i edukativnih projekta među kojima su višegodišnji projekti “Odbačeno: prilozi za studije vrijednosti” (od 2021. ) i “Između tamo i tamo: anatomija privremenih migracija” (2015. – 2019) s Dugom Mavrinac,; „Rječnik svakodnevnih interkacija” (Novi list, travanj – listopad, 2011.),. Osnivačica je i članica Udruge IPAK – istraživački projekti i autorske koncepcije te članica ULUPUH-a i Hrvatske sekcije AICA.

Predavanje je dio teorijsko-edukativnog programa AK galerije koji je ove godine posvećen temi umjetnosti u zajednici kroz djelovanje galerija/knjižnica. Program propituje otvara li ovakva vrsta “hibridnih” prostora mogućnost za aktivnije sudjelovanje cijele zajednice u suvremenim umjetničkim praksama te što takav, posjetiteljima otvoreniji, pristup čini za lokalnu zajednicu. Koje su to strategije i načini uključivanja zajednice u ovoj vrsti prostora, koliko se to vidi u izboru radova i autora koji izlažu, koliko je sudjelovanje zajednice bitno za suvremenu umjetnost, a koliko suvremena umjetnost za zajednicu, ovogodišnje su teme teorijsko-edukativnog dijela programa.

Realizaciju izložbe sufinancirali su Grad Koprivnica i Ministarstvo kulture i medija RH. Projekt se provodi uz podršku Zaklade Kultura nova.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti