Senzacionalne hrvatske rukometašice osvojile brončanu medalju na Europskom prvenstvu

Hrvatska je osigurala i nastup na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj 2021. godine. Hrvatske rukometašice na svjetskoj smotri nisu sudjelovale od 2011. godine. Bio je ovo turnir za pamćenje za 'Kraljice šoka'

Fenomenalne hrvatske rukometašice u utakmici za treće mjesto i brončnu medalju protiv domaćina Danske upisale su nevjerojatnu pobjedu rezultatom 25:19. Hrvatice su deklasirale velike favoritkinje u Herningu. Svaka čast, kapa do poda!

Prva je to medalja za hrvatski ženski rukomet na velikim natjecanjima i jedna od najvećih senzacija u povijesti europskih rukometnih prvenstava.

Od prve minute igrala se iznimno napeta utakmica. Hrvatska je povela s 3:0, ali Dankinje su se vratile u igru i preokrenule na 7:4. Poluvrijeme je završilo 11:11. Odlično su igrale naše cure, odlično u nastavku susreta. U 51. minuti Hrvatska je imala +4. Semafor je pokazivao 22:18. Andrea Šimara u 55. minuti povisuje na velikih pet golova razlike. Naše cure igrale su fenomenalnu obranu, vratarka Tea Pijević zaključala je svoja vrata (imala je 15 obrana ukupno), a Dankinje, koje sedam godina nisu osvojile medalju na velikim natjecanjima od Svjetskog prvenstva u Srbiji 2013. godine pogubile su se na terenu. Čak 17 minuta nisu postigle gol.

Otišli smo i na +6, bilo je to gotova stvar. Slavlje je moglo početi. Kapetanica Katarina Ježić postigla je pet pogodaka iz pet pokušaja i osvojila nagradu za najbolju igračicu na utakmici. Osim kapetanice, Hrvatsku su do velike pobjede predvodile i Stela Posavec s pet golova, Ana Debelić je zabila četiri, a Ćamila Mičijević tri gola.

– Prije utakmice svi smo vjerovali da možemo. Ovo je ostvarenje naših snova, pokazali smo da smo prava ekipa. Srce je veliko k’o kuća – istaknula je Katarina Ježić.

Izbornik Šoštarić naglasio je da su odigrali sjajnu obranu i pokazali veliko srce na terenu. Motiv im je, kaže, bio i bivši izbornik danske reprezentacije koji je rekao da Hrvatice nemaju ni jedan posto šanse protiv Danske.

– Ovo će ući u anale hrvatskog sporta. Ovo je noć da Hrvatska slavi svoje heroine – poručio je izbornik Šoštarić.

Ćamila Mičijević zapravo je sve rekla: ‘Sve možete, ali ne možete dobiti prije nego što zaigrate protiv nas. Mislim da sanjamo’.

U danskim redovima najefikasnije su bile Mette Tranborg i Anne Hansen s po četiri gola.

Samim ulaskom među četiri najbolje reprezentaciji u Europi hrvatske rukometašice napravile su povijesni uspjeh. Hrvatska je tako osigurala i nastup na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj 2021. godine. Hrvatske rukometašice na svjetskoj smotri nisu sudjelovale od 2011. godine. Bio je ovo turnir za pamćenje za ‘Kraljice šoka’.

Danska je do utakmice za treće mjesto na Europskom prvenstvu, kao i Hrvatska, ostvarila pet pobjeda, uz dva poraza. Dobile su Sloveniju 30:23, Crnu Goru 28:19, a izgubile od Francuske 20:23. U drugom krugu, pak, bile su stopostotne. Pobijedile su Švedsku 24:22, Španjolsku 34:24 i Rusiju 30:23. Na kraju ih je u polufinalu zaustavila Norveška 27:24.

Podsjetimo, Hrvatska je u polufinalu izgubila od Francuske rezultatom 30:19. U ključnoj utakmici protiv Njemačke za ulazak među četiri najbolje reprezentacije izabranice Nenada Šoštarića odigrale su još jednu fenomenalnu utakmicu na Euru i pobijedile rezultatom 23:20. A kako je sve krenulo? Nakon senzacionalnih pobjeda protiv rukometne velesile Mađarske (24:22) i svjetskih prvakinja iz Nizozemke (27:25) u prve dvije utakmice, Šoštarićeve izabranice u napetoj su utakmici srušile i Srbiju rezultatom 25:24 i prošla dalje kao prvoplasirane u “skupini smrti”.

U prvom kolu drugog kruga na Europskom prvenstvu naše rukometašice su srušile i Rumunjsku i tako si odškrinule vrata polufinala. Rezultat je na kraju bio 25:20. Hrvatske rukometašice u drugom kolu druge faze natjecanja na Europskom prvenstvu poražene su od moćne Norveške rezultatom 36:25, a potom je, dakle, uslijedila ključna pobjeda protiv Njemačke. Sve te utakmice igrale su se u Koldingu.

Inače, Hrvatska i Danska su do sada igrale četiri puta međusobno na europskim smotrama. Hrvatska je slavila samo jednom, 2006. godine, rezultatom 26:22. Danska je dobila tri preostala susreta.

Najbolji plasman do sada na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. godine u Njemačkoj, kada su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.). Na svjetskim prvenstvima su dvaput bile zaustavljene u četvrtfinalu (1997. i 2011.), baš kao i u jedinom nastupu na olimpijskom turniru, 2012. u Londonu.

Na posljednja dva Europska prvenstva Hrvatice su završile na posljednjem mjestu. I to govori kakvu su senzaciju napravile naše rukometašice na Euru u Danskoj.

Veliko je priznanje stiglo i za Anu Debelić koja je proglašena najboljom kružnom napadačicom na prvenstvu. Ova 26-godišnjakinja trenutačno nastupa za Astrahanočku, a odigrala je odličan turnir.

O naslovu europskih prvakinja od 18 sati odlučivat će braniteljice Francuskinje i Norvežanke.