Petak, 19. travnja 2024.

Stožer: Cilj covid potvrda je zaštititi zdravstveni sustav i osigurati njegovu dostupnost

Za one koji nisu cijepljeni ili preboljeli covid uvodi se sigurnosna mjera obveznog testiranja na koronavirus

- Oglas -

Nacionalni Stožer civilne zaštite u petak je donio odluku o obaveznim covid potvrdama u javnim i državnim službama, kao i onima na lokalnoj razini, uz poruku da je osnovni cilj zaštiti zdravstveni sustav kako bi bio dostupan svim bolesnicima.

Od utorka, 16. studenoga, prilikom dolaska na posao svi javni i državni zaposlenici kao i oni u tijelima na lokalnoj razini, morat će predočiti EU digitalnu potvrdu. Za one koji nisu cijepljeni ili preboljeli covid uvodi se sigurnosna mjera obveznog testiranja na koronavirus.

Ova odluka nema ograničen rok primjene. Ujedno je izdana i preporuka drugim (privatnim) poslodavcima da provode slično.

- Oglas -

“Cilj je zaštiti zdravstveni sustav, što će se najbolje postići ako se ljudi cijepe jer cjepivo štiti od težih oboljenja, hospitalizacija i smrti. Ne radi se o tome da se cijepljeni ne mogu zaraziti ili prenijeti zarazu, ali neće završiti u bolnici i imat ćemo funkcionalno zdravstvo”, poručio je Božinović.

Putnici u javnom prijevozu ne moraju imati potvrde i biti testirani, ali moraju se pridržavati epidemioloških mjera, objašnjeno je.

Krivotvorenje covid potvrda nemoguće

Predstavnici AKD-a i HZZO-a prezentirali su sustav izdavanja EU digitalnih potvrda, kojih je do sada izdano 2.799.799, a zatražilo ih je 2.297.445 građana.

Aplikacija Covid go služi za pohranjivanje potvrde u digitalnom obliku, a prilikom svake promjene statusa vezano uz cijepljenje dobiva se nova potvrda koja vrijedi 12 mjeseci.

- Oglas -

Istaknuto je i da je krivotvorenje covid potvrda nemoguće jer je QR kod digitalno potpisan, a prilikom kontrole potvrda važno je kontrolirati i identifikacijski dokument. Manipulacije potvrdama su kažnjivo djelo.

Hrvatska je u petak imala 42,8 posto pozitivnih, što je višestruko više od prosječnog udjela zaraženih među testiranima koji iznosi 16,3 posto od početka pandemije.

U prošlom tjednu imali smo 36 posto više novooboljelih nego u tjednu koji mu je prethodio, a najviše novozaraženih imaju Međimurska i Dubrovačko- neretvanska-županija. Najpovoljnije je stanje u Vukovarsko-srijemskoj i Istarskoj županiji.

“Oko 73 posto među hospitaliziranima nije cijepljeno, 77,3 posto na respiratoru nije cijepljeno, 73,6 posto nije cijepljeno među umrlima”, rekao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak te dodao kako od devet mladih preminulih osoba, u dobi 25 do 49 godina, nitko nije bio cijepljen.

Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je da je uz cijepljenje važno i pridržavanje osnovnih epidemioloških mjera. Zato neke zemlje koje su postigle visoku procijepljenost ponovno uvode mjere.

Potvrdio je i da su ‘na vidiku’ novi lijekovi, a Hrvatska je, kaže, napravila sve da se priključi ostalim zemljama EU u nabavi tih lijekova.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti