Četvrtak, 2. svibnja 2024.

Zlatko Trobonjača: ‘Vrhunac epidemije omikrona je iza nas, brojke će padati, ali one umrlih će ostati visoke još par tjedana’

Dodaje kako se s velikom sigurnošću može pretpostaviti da će se pojaviti neka nova varijanta SARS-CoV-2 virusa. To može biti podvarijanta omikrona, no isto tako i virus čije preteče mogu biti i neki drugi sojevi

- Oglas -

Prateći podatke o incidenciji bolesti, čini se da je epidemija omikrona doživjela svoj vrhunac i da bi u idućem razdoblju mogli očekivati postupni pad zaraze, kaže virusni imunolog s Medicinskog fakulteta u Rijeci prof. dr. Zlatko Trobonjača, kojeg unatoč tome zabrinjavaju vrlo visoki brojevi preminulih osoba, a ostat će relativno visoki i nekoliko tjedana nakon što širenje zaraze popusti.

Prema njegovom mišljenju, time plaćamo vrlo skupi danak niskoj cijepljenosti i posljedičnom opterećenju zdravstvenog sustava koji smo u epidemijskim valovima dodatno gušili izrazitim protivljenjima ionako blagim protuepidemijskim mjerama, a na ruku nam ne ide niti visoka zastupljenost ljudi starije dobi u ukupnoj populaciji, za koje se zna da češće razvijaju težu bolest, komplikacije i smrt od koronavirusa, piše Novi list.

“No, budući da se omikron virus izrazito brzo širi, brzo će zahvatiti velik broj necijepljenih ljudi, zaraziti i neke cijepljene, pa ih preboljenjem bolesti imunizirati. Sve veći broj imunih onemogućava širenje virusa i vodi u stišavanje ovog petog epidemijskog vala.

- Oglas -

Zasad postoje četiri podtipa omikron virusa, budući da su pored originalnog omikron soja zabilježena još tri podtipa, nazvana BA.1, BA.2 i BA.3. Izvorno se u najvećoj mjeri proširila BA.1 varijanta, no u zadnje vrijeme bilježi se ubrzano širenje BA.2 varijante, naročito u Danskoj, Švedskoj, Austriji, Južnoj Africi i Indiji gdje je postala potpuno dominantna, no zastupljenost joj raste i u mnogim europskim zemljama pa je možemo očekivati i kod nas.

Takvu dominaciju BA.2 zahvaljuje činjenici da se širi oko 1,5 puta brže nego BA.1. Dodatni problem stvara zastupljenost mutacija po kojima se BA.2 značajno razlikuje od ostalih omikron varijanti pa je potrebno pozorno pratiti širenje te mutante, budući da su već zabilježeni slučajevi rane reinfekcije s BA.2 podsojem nakon prethodnog preboljenja izvornog omikron virusa.

Na evolucijskom stablu podsojevi omikrona BA.1 i BA.2 međusobno su više udaljeni nego što su to, primjerice, alfa ili britanski i delta ili indijski soj. Ove činjenice najbolje ilustriraju ono što se trenutačno događa i što će se u budućnosti događati sa SARS-CoV-2 virusom i epidemijom”, upozorava Trobonjača.

Dodaje kako se s velikom sigurnošću može pretpostaviti da će se pojaviti neka nova varijanta SARS-CoV-2 virusa. To može biti podvarijanta omikrona, no isto tako i virus čije preteče mogu biti i neki drugi sojevi, odnosno virus koji izvire dublje iz evolucijskog stabla i koji se možda u nekom dijelu svijeta, u nekoj lokalnoj zajednici ‘skriva’, skupljajući odgovarajući set mutacija koji će mu dati prednost u širenju.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti