Četvrtak, 25. travnja 2024.

5 razloga zašto ne biste trebali prečesto kositi vaš travnjak

Saznajte koje opasnosti prijete pretjerate li s košnjom trave te kako optimalno održavati travnjak

- Oglas -

Želite li da vaše dvorište krasi bujan i zeleni travnjak, rjeđe ga kosite. Zvuči nevjerojatno, ali iako je travu potrebno redovito održavati kako bi bila lijepa i zdrava, pretjerate li s košnjom, riskirate gubitak prekrasnog zelenog pokrova.

Nastavite čitati i saznajte koje opasnosti prijete pretjerate li s košnjom trave te kako optimalno održavati travnjak.

Što se dogodi kada prečesto kosite travu

Kosite li travu prečesto ili je u jednoj košnji prekratko pokosite, narušit ćete zdravlje svojeg travnjaka u čijem oporavku vam neće pomoći čak niti najbolje kosilice za travu. No, isto tako nije dobro ostaviti travu da naraste previsoko.

- Oglas -

Doznajte što se dogodi kada prečesto kosite travu te kako osmisliti učinkovit raspored košnje.

  1. Travi zaustavljate dotok energije

Što je vlat trave duža, to ima veću površinu za stvaranje energije. Trava koju kosite prekratko ili prečesto naglo ostaje bez površine na kojoj se odvija fotosinteza, a to znači kako ostatak biljke ne dobiva dovoljno energije za rast.

  1. Riskirate širenje bolesti trave

Ne ostavite li travi između košnji dovoljno vremena za oporavak, osim što će zbog manjka energije požutjeti, takva oslabljena trava postat će osjetljiva na nametnike i razne bolesti trave.

Situaciju ćete dodatno pogoršati kosite li travu navečer. Trava je po noći najosjetljivija na napade gljivičnih infekcija pa je zato kosite ujutro ili poslijepodne kako bi se stigla oporaviti.

  1. Trava se može osušiti

Bujna i visoka trava radi sjenu nad zemljom i tako sprječava nepotreban gubitak dragocjene vode. No, kada kosite travu prečesto, ona postaje slaba i rijetka pa sunčeve zrake dopiru direktno do tla koje zatim ubrzano gubi vlagu.

- Oglas -

Tada se trava suši, a to često rezultira dijelovima travnjaka koji su “goli”, odnosno na kojima trava prestaje rasti.

  1. Dajete prostor za širenje mahovine i korova

Na dijelovima travnjaka na kojima je trava prestala rasti vjerojatno će se raširiti korov, a u vlažnim uvjetima čak i mahovina.

Manje količine korova na travnjaku nisu nužno razlog za brigu jer određene vrste divljeg bilja pridonose zdravlju vrtnog ekosustava. Međutim, pretjerano širenje korova do te mjere da preuzme prevlast nad vašim travnjakom situacija je koju biste trebali izbjeći.

Korova se izuzetno teško riješiti se bez korištenja herbicida, a pribjegavanje kemikalijama treba biti posljednja opcija s obzirom na to da mogu napraviti više štete nego koristi.

Zato je najbolji lijek protiv korova i mahovine gust travnjak koji ne dopušta sjemenu korova da padne na plodno tlo.

  1. Narušavate ravnotežu vrtnog ekosustava

Nije svaki korov štetan i neugledan. Dapače, bogat vrtni ekosustav prirodna je obrana protiv štetočina i bolesti.

Ostavite travu malo dužom i dajte bilju priliku da procvjeta, pogotovo njegujete li u svojem dvorištu cvjetnjak, vrt ili voćke.

Raznovrstan i bogat dvorišni pokrov privlači oprašivače poput pčela, bubamara i leptira koji su neophodni za rast voća i povrća, ali i druge korisne insekte koji će obraniti vaš travnjak od parazita i štetočina.

Zato zabačeni dio travnjaka koji rijetko koristite ostavite nepokošenim.

Tako ćete imati najbolje od oba svijeta – prekrasan zeleni travnjak i djelić divljine s hranom za pčele.

Travnjak i maslačak
Ilustracija // Foto: Freepik

Kako i koliko često kositi travnjak?

Optimalna visina travnjaka ovisi o vrsti trave koja na njemu raste, no najčešće iznosi između tri i pet centimetara. Kada je trava puno viša od ovih brojki, kratite je postepeno dok ne postignete željenu visinu – nipošto ne odjednom.

Postepena košnja trave poznata je kao pravilo trećine prema kojemu travu ne kratimo više od trećine njezine ukupne visine. Pokosite li više od trećine visine trave, riskirate oštećenje trave i povećavate njezinu osjetljivost bolestima i nametnicima.

Postepenom košnjom i upotrebom kvalitetne kosilice za travu, osiguravate da trava nikada naglo ne ostane bez potrebne energije te joj ostavljate dovoljno snage za apsorpciju hranjivih tvari i rast.

Kosite li visoku travu primjenjujući pravilo trećine, pričekajte minimalno 48 sati između košnje kako bi se trava stigla oporaviti.

Kada vaš travnjak dosegne visinu koja vam se najviše sviđa, u pravilu ne biste trebali kositi češće od jednom tjedno, a ljeti za vrijeme suša još i rjeđe – jednom u deset dana. Time ostavljate travi dovoljno vremena za oporavak i čuvate vlažnost tla.

Pokušate li smanjiti broj košnje tako da travu naglo pokosite na vrlo kratku visinu, riskirate oštećenje travnjaka u kojeg ćete morati uložiti puno vremena i truda kako biste ga obnovili.

Zato se ne ustručavajte ostaviti travu malo višom, pogotovo u ljetnim mjesecima – rjeđe ćete je kositi, a ona će biti zdravija.

______________________________

Petra Škofić je magistra komunikologije s višegodišnjim iskustvom u stvaranju sadržaja za web. Trenutno radi kao content marketing menadžerica za portal Nabava.net – servis koji od 2001. godine na jednom mjestu prikazuje ponudu proizvoda na hrvatskom tržištu, s ciljem da kroz sveobuhvatni komparativni prikaz olakša ljudima kupnju.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti