Četvrtak, 28. ožujka 2024.

[FOTO] KOŠARKAŠKI SJEVER Podravac u Virju u derbiju srušio Vindiju, Križevčani razmontirali Međimurje

Prošlogodišnji prvak (Podravac) i doprvak (Vindija) su u derbiju kola oduševili prisutne gledatelje. Virovci su pokazali da se neće olako odreći naslova prvaka

Poslije drugog odigranog kola u Drugoj košarkaškoj ligi Sjever samo dva bjelovarska kluba (Bjelovar i Vedi) imaju obje pobjede i vode na ljestvici, što je potpuno neočekivano. Bez poraza je uz njih još samo Radnik iz Križevaca, ali on ima utakmicu manje.

Prošlogodišnji prvak (Podravac) i doprvak (Vindija) su u derbiju kola oduševili prisutne gledatelje.

Virovci su pokazali da se neće olako odreći naslova prvaka i u otvorenoj bitki pobijedili u derbiju rezultatom 91:83. Treneri, Mirko Hrženjak i Velimir Mudri, držali su cijelu utakmicu visok tempo igre i taktički se nadmudrivali.

Iako je Podravac već početkom drugog poluvremena počeo goste lomiti zonom, poslije treće četvrtine Varaždinci su još uvijek vodili, bilo je 71:65. Ipak, ponestalo im je koncentracije u završnici pa su bijelo-crveni došli do dragocjene pobjede.

Čini se da su prevagu donijeli džokeri Virovaca s klupe, Martin Vedriš (11), koji je prednjačio nebeskim skokovima iz drugog plana i energijom, slično kao Luka Čevra (13, 1×3) na drugoj strani), te Nikola Laić (8) koji je u završnoj četvrtini osvojio nekoliko važnih lopti.

Julijan Zadravec (14, 3×3) je obavio odličan posao na Manuelu Novaku i limitirao ga na 11 koševa i samo jednog trici. Nikola Šestak (16) je vodio bitku s Lukom Prprovićem (13), a Paško Vrlika (9) dominirao visinom i poentirao svaki puta kad je primio dobru loptu.

Iako su Vindijini bekovi Kruno Smontara (12, 2×3), Tibor Kovačić (10), Luka Štambuk (8, 2×3) i Andro Nakić (6, 1×3) odigrali vrlo dobru utakmicu, to nije bilo dovoljno za pobjedu jer su na drugoj strani imali sjajnog Stefana Zadravca, koji je dirigirao igrom i bio prvo ime susreta s 28 postignutih koševa. Odlično ga je na jedinici mijenjao Tomislav Benotić (5).

Križevački Radnik je visokom pobjedom nad Međimurjem (103:69) pred lijepo ispunjenom dvoranom najavio borbu za sam vrh ljestvice. Domaćine su do pobjede predvodili mladi Borna Katanović (26, 5×3), koji nakon povratka s probe u Barceloni igra još poletnije, i povratnik u ekipu, iskusni Ivan Svoboda (23, 4×3). Uz njih su zapažene role odigrali Mario Matoić (13, 1×3), Luka Biondić (9, 1×3), Juraj Brkić (9, 1×3) i Florijan Šašek (8). Gosti kao da su se zadovoljili pobjedom u prvom kolu protiv Podravca pa su ovu utakmicu odigrali prilično blijedo. Na svojoj, visokoj razini je bio jedino Ivan Golik (23, 4×3), a dvoznamenkasti broj koševa su još postigli Mario Novak i Igor Drk (po 10).

Vedi je neočekivano lako pobijedio Virku u Virovitici (93:75) i promovirao se u dosad najveće iznenađenje prvenstva. Iako je za Virovitičane Vatroslav Golub postigao čak 35 (2×3) koševa, Antonio Pavlović (18), Simon Matišić i Sven Petrović po 10, to nije bilo dovoljno, jer su na bjelovarskoj strani vrlo raspoloženi bili Marin Šobak (5×3) i Ivan Jukić (2×3) sa po 24 postignuta koša, Deni Krajinović (2×3) je dodao 15, a Marko Tomić (1×3) 12 koševa.

Bjelovar je veći dio utakmice držao pod kontrolom rezultat protiv Ivančice i poslije treće četvrtine vodio 55:43, da bi u završnoj četvrtini Ivančica umalo sve preokrenula u svoju korist. Ipak, završilo je 62:61 za Bjelovar. Ivan Perković (21, 4×3) je bio prvo ime susreta, a vrlo dobro su ga pratili Bruno Vrinjanin (16, 1×3) i Filip Tušek (11, 1×3). Kod gostiju iz Ivanca su Petar Košćak (14, 2×3),  Dean Herceg (10, 2×3) i Martin Fištrek (9, 3×3) bili raspoloženiji od ostalih.

Varteks je u drugoligaškom debiju pred domaćom publikom poražen od Labrade 1971 Žurko sa 78:85. Iako su Varaždinci vodili najveći dio utakmice, gosti su preokrenuli u završnici utakmice. Iskusni Kristijan Šamarija (23) i Leon Koljnrekaj (17, 5×3) su bili najbolji igrači domaćih, a dvoznamenkasti je bio i Davor Mikulić (11, 1×3). Goste je do pobjede predvodio najbolji strijelac ovog kola Franjo Palić (37, 4×4), a vrlo dobri su još bili Rocco Juras Jerčinović (21, 2×3) i Marko Vujatović (11, 1×3).