FOTO Odlični Slaven Belupo favoriziranom Osijeku uzeo važne bodove u utrci za naslov

Utakmicom Istre 1961 i Gorice (2:1) u petak je nastavljeno natjecanje u Hrvatski telekom Prvoj ligi, a prvu subotnju utakmicu u Osijeku su odigrali Osijek i Slaven Belupo.

Farmaceuti su iznenadili favoriziranog domaćina i ostvarili pobjedu koju je malo tko očekivao. Posljednji poraz doživio je Osijek 29. kolovoza prošle godine kad je kod kuće izgubio od Dinama rezultatom 0:2. Slaven mu je prekinuo seriju od 16 natjecateljskih utakmica bez poraza.

Gosti su stigli bez ozlijeđenih Kocijana, Krstanovića, Kvržića, Parackog i Zirduma, dok domaćin nije mogao računati na Nejašmića, Jugovića, Bartolca, Ndockyta i Miloša, a zbog smtri majke izostao je i trener Nenad Bjelica.

U sastavu Slavena nije bilo iznenađenja, izveo je Zoran Zekić istu postavu koja je krenula u posljednjoj prijateljskoj utakmici s Interom, s tim da je umjesto Brkovića zaigrao Caimacov. Kod Osijeka su na klupi ostali najveće pojačanje Caktaš i prvi napadač Mierez.

Više je u prvom poluvremenu pokazao Slaven Belupo, koji nije iskoristio dvije dobre prilike pred domaćim vratima. Osijek je imao tek jedan udarac, ali je Brlek poslao loptu pokraj vratiju. Niti jednom domaći nisu tukli u okvir Suškovih vratiju. Slaven se dobro branio i u par navrata oduzeo loptu suparniku na njegovoj polovici.

U 26. minuti tukao je Laušić, slabo, a imao je i bolje rješenje na lijevoj strani, usamljenog Zapatu. Onda je u 29. minuti Zvonarek fino proigrao Boseca čija povratna lopta nije pronašla nikog od suigrača.

U 32. se Laušić našao sam pred Ivušićem, doduše iskosa s lijeve strane, a osječki vratar izašao je kao pobjednik. Najbolju priliku kreirao je 16-godišnji Zvonarek u 41. minuti, pronašao je Zapatu čiji je pokušaj sa sedam metara odlično zaustavio Ivušić.

Osijek - Slaven Belupo
Antonio Bosec (33) asistirao je Zvonareku za vodstvo // Foto: NK Slaven Belupo

Bolju igru gosti iz Koprivnice uspjeli su materijalizirati početkom nastavka. Bosec je sa sredine poslao dubinsku loptu prema 16-godišnjem Lovri Zvonareku, a budući igrač Bayerna spretno je prošao pokraj hrvatskog reprezentativca Škorića i ljevicom plasirao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Ivušića.

Do 60. minute napravili su domaći već četiri zamjene, a u 62. je morao mijenjati i Zekić jer se pri padu nezgodno ozlijedio Laušić. Iznesen je na nosilima mladi napadač s terena, čini se da je u pitanju ozuljeda ramena, a umjesto njega u igru je ušao Brković. Po Laušića je na stadion ubrzo stigla Hitna pomoć…

Blizu izjednačenja bio je Osijek u 65. minuti, Škorić je tukao glavom nakon kornera, no prvi udarac u okvir svojih vratiju obranio je Sušak.

Povećao je Slaven Belupo prednost u 68. minuti. Iz kornera s lijeve strane ubacio je Caimacov, a glavom je sa šest metara pogodio kapetan gostiju Tomislav Božić.

Osijek je vratio nadu u 74. minuti. Sušak je dobro zaustavio udarac Fućaka glavom iz blizine, ali je odbijanac iz blizine u mrežu spremio bivši kapetan Hajduka Mijo Caktaš u svom debiju za Osijek.

Tomislav Božić postigao je drugi pogodak za Farmaceute u Osijeku // Foto: NK Slaven Belupo

Do kraja je Osijek napadao i pokušavao doći barem do izjednačenja, no Slaven je upisao prvu pobjedu u Gradskom vrtu nakon sad već davne 2014. godine kad su pod vodstvom Ante Čačića strijelci bili Mirić (2) i Ozobić. Danas su Slavenovi junaci bili Zvonarek i Božić.

U drugoj minuti nadoknade vodstvo gostiju mogao je povisiti Brković iz kontre, ali nije bio precizan.

Osijek je doživio tek treći poraz u aktualnom prvenstvu, čime je izgubio važne bodove u utrci za naslov prvaka. Slaven se pak vratio na osmo mjesto s kojeg ga je u petak privremeno pomaknula Istra.

May be an image of 3 people, people playing American football and text

OSIJEK – SLAVEN BELUPO 1:2 (0:0)
OSIJEK – Gradski vrt. Gledatelja 2072. Sudac: Duje Strukan (Split).
OSIJEK (4-2-3-1): Ivušić – Jurčević (od 60. Bralić), Škorić, Lončar, Leovac – Žaper, Brlek (od 46. Kleinheisler) – Bohar (od 60. Mierez), Fiolić, Hiroš (od 46. Fućak) – Topčagić. TRENER: Rene Poms.
SLAVEN BELUPO (3-4-2-1): Sušak – Božić, Van Bruggen, Soldo – Bosec, Marina, Caimacov, Goda – Zvonarek (od 76. Grgić), Zapata (od 90+3. Crnac) – Laušić (od 63. Brković). TRENER: Zoran Zekić.
STRIJELCI: 0:1 Zvonarek (48), 0:2 Božić (68), 1:2 Caktaš (74).

10. Hrv. Dragovoljac 20 1 4 15:15 49 7

PAROVI 21. KOLA: Istra 1961 – Gorica 2:1, Osijek – Slaven Belupo 1:2, Šibenik – Hajduk (subota, 17.05), Lokomotiva – Hrvatski dragovoljac (nedjelja, 15.00), Dinamo – Rijeka (nedjelja, 17.30).