Četvrtak, 25. travnja 2024.

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina za kućanstva

Europu je prošle jeseni uzdrmala plinska kriza jer je opskrbu prenapregnuo val potražnje, pokrenut oporavkom gospodarstva od koronakrize i niskom razinom zaliha na početku sezone grijanja

- Oglas -

Rast cijena plina za kućanstva u EU snažno je ubrzao u prvoj polovici godine zbog skoka veleprodajnih cijena u okruženju ruske invazije na Ukrajinu, a Hrvatska je u skupini zemalja s najnižim cijenama, pokazuju podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU u prvoj je polovici ove godine porasla za 15 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dosegnuvši 25.3 eura za 100 kilovatsati, objavio je Eurostat. U drugoj polovici prošle godine bila je porasla za 11.3 posto.

Prosječna cijena plina bila je pak od siječnja do lipnja za 34.4 posto viša nego u istom prošlogodišnjem razdoblju i iznosila je 8.6 eura za 100 kilovatsati. U drugoj polovici prošle godine porasla je nešto više od 11 posto. Veleprodajne cijene električne energije i prirodnog plina znatno su porasle u cijeloj EU, navodi se u izvješću Eurostata.

- Oglas -

Europu je prošle jeseni uzdrmala plinska kriza jer je opskrbu prenapregnuo val potražnje, pokrenut oporavkom gospodarstva od koronakrize i niskom razinom zaliha na početku sezone grijanja.

Ubrzani rast cijena u prvoj polovici ove godine ponajprije je posljedica viših troškova energije i opskrbe, na koje je utjecala trenutna geopolitička situacija, ruska vojna agresija u Ukrajini, ocijenili su u statističkom uredu.

Udio poreza i nameta u računima za potrošnju plina i struje znatno je pak smanjen zahvaljujući državnim subvencijama i naknadama kojima su vlade nastojale kućanstvima ublažiti udar viših računa za potrošnju energije.

U cijenama struje njihov je udio u usporedbi s prvim polugodištem lani smanjen za 15.5 postotnih bodova, na 24 posto, a u cijenama plina smanjio se s 36 na 27 posto, pokazuje izvješće Eurostata.

Pet iznimaka

- Oglas -

Najviše je u prvih šest mjeseci ove godine poskupjela struja za kućanstva u Češkoj i Latviji, za 62 odnosno 59 posto, prema cijenama iskazanima u domaćoj valuti u koje su uključeni svi nameti, objavio je Eurostat. Slijedi Danska, s rastom cijena za 57 posto.

U Hrvatskoj su kućanstva u prvoj polovici godine struju u prosjeku plaćala 13.54 eura za 100 kilovatsati, što je gotovo pet posto više nego u istom razdoblju lani. Nižu cijenu struje nego u prvoj polovici 2021. plaćala su samo kućanstva u Nizozemskoj, Sloveniji, Poljskoj, Portugalu i Mađarskoj.

U Nizozemskoj bila je niža za 54 posto, u Sloveniji za 16 posto, a u Poljskoj za tri posto, zahvaljujući državnim subvencijama i naknadama. Jeftiniju struju plaćala su i kućanstva u Portugalu, za jedan posto u odnosu na isto razdoblje lani. U istom postotku pojeftinila je i struja za kućanstva u Mađarskoj, gdje su cijene regulirane, navodi Eurostat.

Najnižu prosječnu cijenu struje, koja uključuje sve poreze i namete, izraženu u eurima, plaćala su kućanstva u Nizozemskoj, od 5.9 eura za 100 kilovatsati. Slijede Mađarska i Bugarska gdje je stajala 9.5 odnosno 10.9 eura.

Najvišu cijenu struje, izraženu u eurima, plaćala su danska i belgijska kućanstva, od 45.6 odnosno 33.8 eura za 100 kilovatsati. Blizu su i Njemačka i Italija, gdje ih je u prosjeku stajala 32.8 odnosno 31.2 eura, navodi Eurostat.

Jeftin plin u Hrvatskoj

Kućanstva u 23 od 24 zemlje EU, za koje su bili dostupni podaci, znatno su skuplje plaćala plin u prvoj polovici ove godine nego u istom razdoblju 2021. godine, uglavnom zbog rasta troškova energije, navodi se u izvješću.

Plin je za kućanstva blago pojeftinio samo u Mađarskoj, gdje su cijene regulirane, u prosjeku za 0.5 posto, na 2.9 eura za 100 kilovatsati, što je ujedno najniža cijena u EU, navodi se u izvješću.

Hrvatska je, uz Mađarsku i Latviju, u skupini zemalja s najnižom prosječnom cijenom plina za kućanstva, izraženom u eurima, od 4.1 eura za 100 kilovatsati, višom za 9.6 posto nego u prvoj polovici prošle godine.

U Latviji iznosila je 4.6 eura. Daleko su najviše skočili računi za plin kućanstvima u Estoniji, gdje su bili dva i pol puta veći nego u prvoj polovici prošle godine, kada se uključe svi nameti. Snažno je porasla i cijena plina za kućanstva u Litvi i Bugarskoj, gdje je više nego udvostručena u usporedbi s istim razdobljem u 2021.

Najvišu su cijenu plina plaćala kućanstva u Švedskoj, u prosjeku 22.2 eura za 100 kilovatsati Slijede Danska i Nizozemska sa 16 odnosno 12.9 eura za 100 kilovatsati. Cipar, Malta i Finska ne objavljuju podatke o cijenama prirodnog plina za sektor kućanstva, napominje Eurostat.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti