Nakon niželigaške nogometne utakmice potukli se navijači, devet ih je uhićeno

Kriminalističko istraživanje se nastavlja kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog događaja te utvrdili svi počinitelji

U subotu oko 19.20 sati na nogometnom igralištu u Savskoj Vesi, neposredno nakon završetka nogometne utakmice između NK Bratstva i NK Nedelišća u međimurskoj Premier ligi, došlo je do sukoba i tučnjave pripadnika navijačkih skupina Žibeki i Skitnice.

Nakon uspostave narušenog javnog reda i mira, policajci su priveli u službene prostorije devet navijača, dok se dio sukobljenih navijača udaljio s mjesta događaja.

Dosad provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je više prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira te Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima.

Kriminalističko istraživanje se nastavlja kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog događaja te utvrdili svi počinitelji. Ujedno, utvrđuju se sve relevantne činjenice vezano za odgovornost organizatora nogometne utakmice temeljem odredbi Zakona o javnom okupljanju, priopćila je u ponedjeljak međimurska policija.

Inače, burna utakmica završila je pobjedom domaćina rezultatom 3:2. Sudac Dario Velđi podijelio je 10 žutih kartona, svakoj momčadi po pet, a gosti su dobili i crveni zbog drugog žutog kartona Nine Pintarića.

“Utakmica je organizirana sukladno propozicijama natjecanja za ovaj rang. Utakmica je bila teška za suđenje zbog načina igre obiju momčadi. U 63 minuti domaći navijači zapalili su dimne rakete izvan terena za igru, no dvije su ubačene u ograđeni dio terena za igru. U 65. minuti gostujući navijači također su zapalili dimne rakete, ali ih nisu ubacili u teren za igru. U 17. minuti utakmice dolazi do očiglednog prekršaja na gostujućem igraču u kaznenom prostoru domaćina, no pomoćni sudac s velikom zadrškom signalizirao neki prekršaj gostujućeg igrača. Svakako je potrebito provjeriti ovu vrlo diskutabilnu situaciju. U 24. minuti po mom mišljenju zadovoljeni su svi uvjeti za dosuđivanje kaznenog udarca za gostujuću momčad nakon što je domaći igrač sapleo gostujućeg napadača unutar vlastitog kaznenog prostora. Obvezatno provjeriti snimku utakmice. Također, po mom mišljenju, kod dosuđivanja kaznenog udarca za goste bilo je potrebno izreći težu stegovnu mjeru. Poslije utakmice, kada sam već sastavljao zapisnik, javljaju mi da je vani došlo do incidenta i fizičkog obračuna navijača. To se dogodilo nekih 15 minuta nakon završetka utakmice, a sve službene osobe su bile u svojim prostorima. Došla je policijska ophodnja koja će izvršiti izvide o događaju”, napisao je delegat Stjepan Križarić u svom izvješću nakon utakmice.

O svemu su se oglasili i iz NK Nedelišća putem svoje Faceboook stranice.

“NK Nedelišće najoštrije osuđuje i ograđuje se od nemilih scena koje su se dogodile neposredno nakon završetka utakmice u Savskoj Vesi, a kojima nije mjesto na i oko sportskih terena i borilišta.

Iskreno se ispričavamo domaćinu NK Bratstvu Savska Ves i njihovim navijačima, posebno roditeljima koji su na utakmicu došli s djecom. To nisu slike kakve želimo gledati na nogometnim utakmicama.

S obzirom na to da oba kluba imaju navijačke skupine, domaćin je imao organiziranu redarsku službu, poduzeo određene mjere sigurnosti, a što je utjecalo da ne dođe do većih nereda, jer na takve ispade teško je biti pripravan.

Odlične uvjete za igru i sjajnu atmosferu s oko 300 gledatelja zasjenili su provokativni transparenti i pogrdna skandiranja od strane obje navijačke skupine, a sve je eskaliralo na neželjeni način nakon kraja utakmice.

Pozitivna i zdrava atmosfera na tribinama je sigurno zajednička želja svih sudionika hrvatskog nogometa – od klubova preko igrača i trenera do medija, gledatelja, navijača i cijele javnosti.

Prisjetimo se navijanja iz 2022. godine – finale Kupa u Čakovcu, posljednje kolo prvenstva u Jurovcu i doček iz snova u Nedelišću, Hrvatski nogometni kup na našim Tratama i tako dalje. Takve scene odobravamo i bile su zaista na ponos svima nama.

Na našoj tribini nema nasilja, nema prikrivenih lica, nema rasizma i mržnje, nema diskriminacije, nema uništavanja, nema govora mržnje. Na našoj tribini se bodri i pjeva, poštuju se različitosti, poštuje se protivnika, prepoznaje se fair-play. To je naša tribina”, stoji u njihovom priopćenju.

Iz Bratstva su na svojoj Facebook stranici nakon utakmice samo napisali ‘Dođite nam opet’ uz rezultat utakmice i njihove strijelce, a na incident se nisu osvrtali. Barem zasad.