Četvrtak, 1. svibnja 2025.

FOTO-VIDEO Natjecanje u kuhanju kotlića u Malom Bukovcu izazvalo velik interes natjecatelja i posjetitelja

Pokraj gastronomskog dijela, bilo je tu prostora i za malu sajmenu izložbu lokalnih domaćih tvrtki, udruga, ali i kućne radinosti

- Oglas -

Praznik rada u Malom Bukovcu obilježen je onako kako najviše voli: kuhanjem, smijehom i zajedništvom. Ovogodišnjeg prvog svibnja središte mjesta pretvorilo se u pravu gurmansku pozornicu jer se čak tridesetak ekipa okupilo na šestom po redu tradicionalnom natjecanju u kuhanju kotlića.

Pokraj gastronomskog dijela, bilo je tu prostora i za malu sajmenu izložbu lokalnih domaćih tvrtki, udruga, ali i kućne radinosti, kako nam je objasnila predsjednica Udruge obrtnika i zanatlija Mali Bukovec, Marija Marković Repić.

– Pokraj tridesetak ekipa koje se natječu, tu su nam i ribiči koji nam kuhaju fiš kao i Lovačko društvo Fazan koji nam spremaju srneći paprikaš, imamo i izlagače OPG-ove, izlagače starih alata i slično – rekla nam je Marija Marković Repić, istaknuvši kako je ipak najvažnije druženje.

- Oglas -

Natjecanje u kuhanju kotlića i drugi zanimljivi sadržaji privukli su iznimno velik broj posjetitelja, a time je i započela proslava Dana Općine Mali Bukovec.

Načelnik općine Mali Bukovec Darko Marković zahvalan je spomenutoj udruzi na organizaciji, naglasivši kako nije problem sve postaviti koliko ono što slijedi nakon proslave:

– To je jako puno posla, tako da se stvarno zahvaljujem udruzi obrtnika jer bez njih sve ovo ne bi moglo funkcionirati. Veseli i ovako veliki broj posjetitelja, kao i samih natjecatelja, kojih je sve više i zbog kojih i širimo prostor gdje se natječu – istaknuo je načelnik Marković.

Jedna od ekipa koja se natječe je Bukovec u srcu, koji čine dva kuhara i dvije kuharice, Gorica, Danilka, Mario i Mihael, koji su nam otkrili nešto od svog recepta:

– Meso pripremimo, napacamo na jedan naš način na koji radimo, nije to sad nešto posebno, po starinski – naveli su iz ove dražesne muško-ženske ekipe.

- Oglas -

Jedna od najkonkurentnijih i iskusnih ekipa je ekipa Titanic, koja redovno osvoji neka od prva tri mjesta.

– Pripremamo paprikaš od divljeg mesa, srnetine. Nema previše kemijanja i začina jer mi želimo prirodni okus mesa dobiti. Ako je previše mirišljavo i začinjeno, onda se taj prirodni okus mesa izgubi. Meso se tri dana unaprijed napaca, prvo suhi pac i onda mokri – otkrili su ukratko svoju tajnu s kojom ganjaju vrh natjecanja Ivan Šarec i Zlatko Golec iz ekipe Titanik.

Pokraj gastronomskog dijela, tu su bili i izlagači poput Bravarije Kralj Kocijan, čiji se vlasnici bave i proizvodnjom meda, a tu je bio i Zvonko Golubić iz Martinića, koji skuplja stare alate i druge starine i antikvitete.

– Tu imam primjerice jedno česalo, kojom su se česale krave. Imam i stara svrdla kao i ovu ručnu runjalku i starinsku pilu. Ovo su stari čupovi, u jednom se držala mast, u drugom vino. Imam i staru peglu na struju, malo je teža nego ove današnje, a tu su i nekadašnje pegle na žar – priča nam Golubić, koji kod kuće ima zavidnu zbirku antikviteta.

Program je vodio poznati televizijski voditelj Kristijan Petrović, a uz eno i gastro ponudu, sve su okupljene zabavljali i tamburaši.

Foto i video: Krešo Puklavec

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti